Najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące e-recept - szybkie Q&A

2024.07.26 14:17
E-recepty na stałe wpisały się we współczesną medycynę. Są niezwykle wygodne i pozwalają na oszczędność czasu oraz pieniędzy. Wiele osób wciąż nie poznało jednak w pełni tego rozwiązania. Oto odpowiedzi na często zadawane pytania!
Najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące e-recept - szybkie Q&A

Bez względu na to, czy jesteś pacjentem objętym ubezpieczeniem zdrowotnym, czy nie – musisz wiedzieć, czym są recepty elektroniczne, ponieważ w obu przypadkach masz prawo do ich pozyskania. Najkrótszą drogą do tego jest PlusRecepta.pl - recepty online można zamawiać bez konieczności wychodzenia z domu. Poznaj bliżej to rozwiązanie!


Czy recepta elektroniczna jest legalna?

Recepty elektroniczne są pełnoprawnym dokumentem obowiązującym na terenie całej Polski. U lekarza nie otrzymasz już papierowego odpowiednika. Bez względu na to, czy otrzymasz ją podczas osobistej wizyty u lekarza, czy może przez Internet, czy drogą teleporady – każda jest tak samo ważna i akceptowalna.


Jak zdobyć e-receptę bez wychodzenia z domu?

Możesz zapisać się do lekarza w ramach teleporady, wówczas wizyta odbywa się podczas rozmowy telefonicznej. Jeśli chcesz pokazać lekarzowi objawy (np. niepokojącą wysypkę skórną), wybierz opcję wideokonferencji. Możesz też skorzystać z portali świadczących usługi medyczne, na których uzupełniasz ankietę zdrowotną online, opłacasz receptę i w krótkim czasie otrzymujesz do niej kod.


Czy mogę uzyskać e-receptę, jeśli nie mam ubezpieczenia NFZ?

Z e-recept mogą korzystać zarówno pacjenci ubezpieczeni w ramach NFZ, jak i nieposiadający takiego ubezpieczenia. Umawiając się na wizytę lekarską prywatnie lub wykupując osobną receptę elektroniczną przez Internet, należy samodzielnie pokryć koszt tych usług.


Czy muszę wykupić wszystkie leki w jednej aptece?

E-recepty można rozdzielać. Jeśli musisz wykupić 2 różne leki, jednak apteka dysponuje wyłącznie jednym z nich, śmiało możesz go wybrać, a drugi dokupić w innej aptece. Jednak jeśli lekarz przepisał Ci 2 opakowania tego samego leku - oba musisz wykupić w jednej aptece. Wówczas nie masz możliwości rozdzielenia recepty. Taka możliwość dotyczy wyłącznie różnych preparatów farmaceutycznych.


Co zrobić, gdy usunąłem e-receptę?

E-recepta zostaje trwale zapisana na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Nie można jej stamtąd usunąć, a takie konto ma każdy obywatel Polski. Możesz się do niego zalogować w dowolnym momencie. Znajdziesz tam nie tylko wszystkie e-recepty, ale i przebieg leczenia, wizyty lekarskie, zlecone badania i wiele innych informacji dotyczących Twojego stanu zdrowia.


Jak kupić e-receptę przez Internet, nie mając numeru PESEL?

Portale świadczące usługi medyczne zapewniają możliwość wykupienia e-recepty w pełni online. Jest ona wystawiana przez lekarza po zapoznaniu się z wypełnioną przez Ciebie ankietą zdrowotną, do której możesz dołączyć dokumentację medyczną. Usługa jest dostępna jednak wyłącznie dla pacjentów, którzy mają przypisany numer PESEL. W innych sytuacjach należy osobiście udać się do lekarza.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


972 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39