Warsztaty "Symbole niepodległości" będą trwały 4 dni (6-9.11). Każdy dzień zostanie poświęcony innemu zagadnieniu i każdy będzie skierowany do osób w różnym wieku.
Pierwszego dnia dzieci z klas przedszkolnych oraz podstawowych dowiedzą się co to patriotyzm, jakie cechy powinien posiadać patriota, czym jest godło, hymn narodowy i flaga. Najmłodsi zapoznają się z legendarnymi postaciami Lecha, Czecha i Rusa. Lekcji towarzyszyć będą warsztaty robienia kotylionów przy użyciu różnych materiałów plastycznych.
Drugi dzień - dla osób dorosłych - to spotkanie poświęcone historii pomnika Józefa Piłsudskiego w Brasławiu. Monument wzniesiony w 1936 r. Został ukryty przed wojskami sowieckimi w 1939 r. i odnaleziony po 60 latach. Ustawiono go w Sulejówku, w willi, którą legioniści wybudowali swojemu komendantowi. Rzeźba została przekazana córce marszałka - Jadwidze Piłsudskiej-Jaraczewskiej w czerwcu 2005 r. Zajęcia dedykowane są tym, którzy chcą poznać historię dzieł sztuki Alfonsa Karnego ufundowanych dla rodaków z Kresów Rzeczypospolitej.
Kolejne spotkanie adresowane jest do gimnazjalistów, licealistów oraz osób dorosłych. Poświęcone będzie osobie Józefa Piłsudskiego i jego roli w odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Zobaczymy archiwalne fotografie z prywatnego życia i działalności niepodległościowej Piłsudskiego. Lekcji towarzyszyć będzie film "Józef Piłsudski - droga do Niepodległości" oraz prezentacja rzeźb Alfonsa Karnego ukazujących postać marszałka.
Ostatnia lekcja, dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, "Ignacy Jan Paderewski - pomiędzy muzyką a polityką" przybliży postać tego wybitnego artysty i polityka umiejętnie walczącego o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Lekcja prowadzona będzie w oparciu o portrety, których autorem był Alfons Karny, a towarzyszyć jej będą warsztaty rzeźby w glinie.
Szczegóły dotyczące terminów i zapisów na warsztaty:
Warsztaty "Symbole niepodległości"
ewelina.s@bialystokonline.pl