Unijny Trybunał podjął decyzję w sprawie wycinki. Nakazał Polsce natychmiastowe zaprzestanie działań aktywnej gospodarki leśnej w Puszczy Białowieskiej. Strona polska ma 15 dni na przedstawienie działań, jakie zamierza podjąć, by zaprzestać wycinki. Jeżeli Komisja Europejska uzna, że Polska nie przestrzega rozstrzygnięcia, może zażądać nowego postępowania. Jeżeli Trybunał potwierdzi, że wycinka jest kontynuowana, nakaże naszemu krajowi zapłatę kary w wysokości co najmniej 100 tys. euro dziennie.
Tym samym Trybunał Sprawiedliwości potwierdził stanowisko przygotowane przez Komisję Europejską. Stwierdził, że Puszcza Białowieska to jeden z najlepiej zachowanych lasów naturalnych w Europie, charakteryzujący się "dużymi ilościami martwego drewna oraz starodrzewów, w szczególności drzewostanów stuletnich". Dalsza wycinka Puszczy Białowieskiej z kolei może doprowadzić do poważnych i nieodwracalnych szkód.
Przypomnijmy, że zgodę na wycinkę większej liczby drzew w Puszczy Białowieskiej wydał resort środowiska kierowany przez Jana Szyszkę. Odbywała się pod pretekstem walki z kornikiem. Protestowały przeciwko temu organizacje ekologiczne. Na terenie Puszczy ekolodzy stworzyli obóz, próbowali powstrzymać ciężki sprzęt jeżdżący po Puszczy, blokowali też wywózkę wyciętych drzew z lasu.
anna.d@bialystokonline.pl