Wspólne kupowanie prądu ma przynieść oszczędności. To pomysł 10 podlaskich gmin

2017.05.18 18:59
Od 2018 r. 10 podlaskich gmin ma mieć niższe koszty zakupu energii elektrycznej. Wszystko za sprawą podpisanego w czwartek porozumienia, na mocy którego powołano grupę zakupową.
Wspólne kupowanie prądu ma przynieść oszczędności. To pomysł 10 podlaskich gmin
Fot: pixabay.com

Grupa zakupowa

W czwartek (18.05) powołano w stolicy Podlasia grupę zakupową. Tworzy ją 10 gmin z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (Białystok, Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Wasilków i Zabłudów). Wydawać się może, że nie jest to istotna informacja. Jednak zapowiada się, że dzięki powołaniu tej grupy od 2018 r. obniżone mają być koszty zakupu energii elektrycznej i obsługi administracyjnej. Natomiast zaoszczędzone środki zostaną przeznaczone na bieżące cele oraz inwestycje realizowane przez gminy.

- Dzięki tej współpracy zwiększy się konkurencyjność obszarów na rynku, wzrośnie jakość usług publicznych, a także w konsekwencji przyczyni się to do podniesienia jakości życia mieszkańców. Poprzez grupę zakupową dokonamy optymalizacji wydatków. Oznacza to, że cały proces będzie objęty specjalnym systemem monitorowania wszystkich punktów poboru energii. To umożliwi wydatkowanie środków zgodnie z wykorzystaniem, a nie z planami - wyjaśnia dr Dorota Perło, dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.

Co zyskają gminy?

Samorządy widzą szansę na oszczędności dotyczące zakupu energii elektrycznej w grupowym zamówieniu. Gminy będą chciały wynegocjować z operatorem elektrycznym znacznie lepsze warunki niż, kiedy zgłaszałyby zamówienie jako pojedyncze jednostki. Oszczędności mają również wynikać z mniejszych kosztów zakupu surowców oraz z redukcji kosztów obsługi administracyjnej.

- Nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną szacujemy mniej więcej na ok. 900 tys. kWh. I jeśli pomnoży się każdy grosz przy takiej ilości kilowatogodzin, to można liczyć oszczędności rzędu 10 tys. zł i w górę, w zależności od tego ile energii będziemy zużywali w naszej gminie - mówi Adam Tomanek, burmistrz Zabłudowa.

Ogólnie na terenie 10 gmin, o których mowa, jest łącznie ponad 2,6 tys. punktów poboru energii, co daje ponad 103 mln kWh. Natomiast nowe stawki za energię miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2018 r. przez 2 lata.

Członkowie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego mają w planach kolejne wspólne zakupy. Będą one dotyczyły m.in. gazu, oleju opałowego, usług telekomunikacyjnych czy pocztowych.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1749 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39