Według szacunków w całej Polsce jest ok. 12% osób z niepełnosprawnością. W naszym województwie jest ok. 100 tys. niepełnosprawnych. Te liczby pokazują, jak potrzebna jest dobrze zorganizowana pomoc dla tych osób oraz ich rodzin. Jest ona realizowana praktycznie na każdym szczeblu – od administracji rządowej, przez samorządy i oczywiście Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, aż po inicjatywy oddolne, społeczne, powoływane przez organizacje pozarządowe.
NGO-sy ważną częścią
W piątek (10.05) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniu współpracy z NGO-sami w tym obszarze: "Koalicja na rzecz osób niepełnosprawnych – współpraca z organizacjami pozarządowymi".
- Na przestrzeni ostatnich lat ilość środków kierowanych na rzecz wsparcia bezpośredniego i pośredniego dla osób niepełnosprawnych znacząco się zwiększyła. W tym roku zakłada się, że ta suma będzie sięgała 19,5 mld zł – mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który był gospodarzem konferencji. - Trzeba pamiętać, że bardzo ważną rolę w udzielaniu pomocy osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom stanowią organizacje pozarządowe. W tym zakresie współpracują one z administracją rządową, PFRON-em, samorządami.
Konferencja miała na celu przyjrzeniu się, jak funkcjonuje ta współpraca, ale też wypracowanie nowych, może bardziej efektywnych metod pomocy. Wzięli w niej udział przedstawiciele wszystkich stron.
- Szczególnie ważna w naszej działalności jest współpraca z organizacjami pozarządowymi – mówi Grażyna Bogdańska, dyrektor podlaskiego oddziału PFRON. - Co roku ogłaszamy konkursy skierowane do tych organizacji i dzięki nim każdego roku realizowanych jest kilkaset projektów. Trzeci sektor ma również ogromny wpływ na kształt tych konkursów, ponieważ przed ich ogłoszeniem organizowane są spotkania z przedstawicielami NGO-sów.
Dzięki wsparciu się rozwijamy
W województwie podlaskim jest wiele organizacji, które zajmują się sprawami osób niepełnosprawnych. Jednym z najprężniej działających jest Stowarzyszenie "Aktywni" prowadzące wiele różnych podmiotów.
- Nasze stowarzyszenie działa już w środowisku Białegostoku od ponad 15 lat. Współpraca z PFRON-em, jak i z samorządem, a także pozyskiwanie środków z innych źródeł, pozwoliło na rozwój tej organizacji z małej, działającej przy placówce oświatowej, do dużej, prężnie działającej, która jest miejscem pracy dla wielu osób, w tym osób niepełnosprawnych. Prowadzimy w Białymstoku 3 punkty, w których znajdują się placówki wsparcia dla najbardziej potrzebujących, czyli osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Jest to ważna działalność i wypełnienie pewnej niszy ponieważ tego typu placówek prawie nie ma - mówi Ludwiła Bogalska, prezes stowarzyszenia.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl