Na tegoroczny konkurs w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki wpłynęło 540 wniosków konkursowych. Nagrodzono 209 projektów ważnych dla języka polskiego, polskiej literatury, historii i dziedzictwa narodowego.
Wsparcie finansowe otrzymała m.in. dr hab. Halina Krukowska z Wydziału Filologicznego na kontynuację krytycznych edycji wybitnych, zapomnianych dzieł XIX-wiecznej polskiej literatury romantycznej w Naukowej Serii Wydawniczej "Czarny Romantyzm" w dziesięciu tomach. Dotację uzyskał też projekt „Rodzina i jej gospodarstwo na ziemiach polskich w geografii europejskich struktur rodzinnych do połowy XX wieku”, który realizuje prof. dr hab. Cezary Kuklo z Wydziału Historyczno-Socjologicznego.
Docenione zostały także 2 projekty, których realizacja przyczyni się do upowszechnienia wyników polskich badań humanistycznych w świecie. Ich realizatorzy otrzymają środki na tłumaczenie i publikację swoich prac. Pieniądze trafią do prof. Małgorzaty Kowalskiej z Wydziału Historyczno-Socjologicznego, autorki pracy „Dialektyka poza dialektyką. Od Batatille'a do Derridy”, a także autorów publikacji "Goodbye Mr. Postmodernism. Social Theories of the Late Left" z tego samego wydziału.
Na realizację powyższych inicjatyw pracowników Uniwersytetu w Białymstoku na uczelnię trafi łącznie blisko 970 000 zł. Oprócz tego z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki dofinansowany zostanie projekt prof. Jarosława Ławskiego z Wydziału Filologicznego - "Naukowa edycja krytyczna Pism rozproszonych Zygmunta Glogera w trzech tomach". Jednakże w tym przypadku, wnioskodawcą była Książnica Podlaska.
magda.g@bialystokonline.pl