Czy to na pewno ostatni żubr?
Jest rok 1919. Polska ledwie co odzyskała niepodległość, a wraz z nią - Puszczę Białowieską. Do Białowieży przybywa jeden z najwybitniejszych polskich przyrodników - profesor Władysław Szafer. Ma sprawdzić, w jakim stanie Puszcza przetrwała ponad wiek carskich rządów i okres rabunkowej gospodarki niemieckiej podczas I wojny światowej. Zastaje ponury obraz: spalone wsie, wyniszczone lasy i ostatni żubr, który zginął z ręki kłusownika...
Czy jednak na pewno ostatni? Przecież ocalał jeden mały żuberek, który nie dość, że jeszcze nie ma imienia, to niewiele wie o samodzielnym życiu w lesie. W poszukiwaniu innych żubrów wyrusza do legendarnego Serca Lasu. Nie domyśla się nawet, jak ważną rolę przyjdzie mu odegrać w rozgrywce, której stawką jest los Puszczy...
"Ostatni żubr" Tomka Samojlika, autora m.in. "Ryjówki przeznaczenia" i "Norki zagłady", to niezwykła opowieść o tym, jak powstał rezerwat w Puszczy Białowieskiej. To historia oparta na faktach, ale niepozbawiona elementów fantastycznych, tak charakterystycznych dla komiksów Samojlika, doktora Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.
Komiks ukazał się nakładem Kultury Gniewu.
Tomasz Samojlik i jego komiksy
Za dnia naukowiec - badacz historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej, nocami tworzy komiksy i książki dla dzieci, w których stara się popularyzować wiedzę o przyrodzie i jej tajemnicach. Życie na obrzeżach ostatniej pierwotnej puszczy Europy odcisnęło wyraźne piętno na twórczości Tomasza Samojlika, czego dowodem jest grupa stworzonych przez niego bohaterów, wśród których znajdują się żuberek Pompik i żubr Żorż, wilk Ambaras, wyderka Salwinka, wreszcie ryjówka malutka Dobrzyk.
Tomasz Samojlik zyskał popularność właśnie dzięki sadze o Dobrzyku, na którą składają się: "Ryjówka przeznaczenia", "Norka zagłady", "Powrót rzęsorka" i "Zguba zębiełków". Jest znany także z takich komiksów jak: "Umarły las", "Nieumarły las", "Zew padliny" i "To nie jest las dla starych wilków" czy "Bartnik Ignat i skarb puszczy".
Za swoją twórczość w 2012 roku otrzymał nagrodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Serwisu Nauka w Polsce PAP w VII edycji konkursu "Popularyzator Nauki".
anna.d@bialystokonline.pl