Wraca moda na szkoły zawodowe

2012.07.04 00:00
Szkoły zawodowe i technika zdobywają coraz silniejszą pozycję na rynku pracy. Ukończenie ich gwarantuje konkretny zawód, a także przygotowuje do dalszego kształcenia.
Wraca moda na szkoły zawodowe
Fot: sxc.hu

Przez wiele lat szkoły zawodowe stały bardzo nisko w hierarchii szkolnictwa średniego. Postrzegane były jako miejsce dla mało ambitnych uczniów, którzy planują zakończyć swoją naukę na poziomie matury. Jednak teraz, gdy na rynku pracy dominują bezrobotni magistrzy, coraz więcej młodych ludzi chciałoby szybko zdobyć konkretny zawód.

Gimnazjaliści zaczynają doecniać, że wczesna nauka wąskiej specjalności może okazać się bardziej opłacalna niż studia wyższe, więc wybierają szkoły uczące do zawodu fototechnika, cukiernika, mechanika, kucharza, hotelarza czy fryzjera. W Polsce dominują bowiem specjaliści ds. zarządzania i marketingu, HR-owcy i psycholodzy. Wśród najbardziej poszukiwanych przez pracodawców absolwentów są natomiast osoby, które także ukończyły technika i szkoły zawodowe i mogą pracować jako szefowie kuchni, technicy budownictwa czy mechanicy.

Szkoła zawodowa nie wyklucza studiów

Niektórzy twierdzą, że technika czy "zawodówki" dają więcej możliwości niż licea ogólnokształcące. Absolwenci posiadają już jeden fach w ręku, ale naukę mogą kontynuować na studiach wyższych. Jedni uczniowie zostają w zakładach, w których odbywali praktyki, inni idą na studia i obejmują potem wyższe posady.

Uczniom ze szkół zawodowych i techników łatwiej przychodzi zdobywanie wiedzy na studiach niż osobom z liceum ogólnokształcącego, ponieważ mają już podstawy teoretyczne potrzebne do wykonywania zawodu. Są również bardziej cenieni na rynku pracy ze względu na doświadczenie. W programie szkół profilowanych obowiązkowe są praktyki, dzięki którym uczeń może zapoznać się ze specyfiką swojego przyszłego fachu.

Innowacyjne "zawodówki"

Nauka w szkołach zawodowych i technikach nie przypomina już tej sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy to oparta była na małej liczbie przedmiotów i odbytym stażu w zakładzie pracy. Duży nacisk kładzie się na stosowanie nowoczesnych technologii i rozwiązań, które będą potrzebne w dalszej karierze.

- Szybki rozwój technologiczny spowodował, że w obecnych czasach bardzo trudno pracuje się bez użycia najnowszych technik komputerowych. Przykładowo, w branży hotelarskiej wdrożenie odpowiedniego oprogramowania wspomagającego zarządzanie obiektem jest już standardem. W dzisiejszych czasach nie da się pracować np. w hotelarstwie bez znajomości podstawowych technik komputerowych. Jednak ich nauka nie powinna odbywać się w pracy, przy kliencie. To szkoła powinna być miejscem, gdzie uczy się zastosowania rozwiązań technologicznych - mówi Michał Czwojdziński z firmy Softech, która opracowała podręcznik "Obsługa informatyczna w hotelarstwie".

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

859 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39