Ostatnia przysięga
Przed nami ostatnie - w tym roku - zaprzysiężenie podlaskich Terytorialsów, po którym będzie można powiedzieć, że przysięgi wojskowe złożono we wszystkich powiatach leżących w rejonie odpowiedzialności 14. batalionu lekkiej piechoty, czyli: bielskim (lipiec), siemiatyckim (luty), wysokomazowieckim (maj) i hajnowskim (grudzień).
Tym razem uroczystość odbędzie się w Hajnówce, na placu przy urzędzie miejskim (ul. A. Zina 1). Wydarzenie zacznie się o godz. 10.00.
Słowa roty - na sztandar 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego - wypowiedzą ochotnicy pochodzący niemal ze wszystkich powiatów woj. podlaskiego. Przysięgę uświetni Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego znana z opraw najważniejszych uroczystości państwowych i wojskowych. Przysięga będzie też okazją do zapoznania się ze sprzętem i wyposażeniem Terytorialsów, a także służb mundurowych oraz spróbowania grochówki z kuchni polowej.
Przysięga wojskowa jest ostatnim etapem szkolenia podstawowego, które rozpoczęło się 24 listopada. Od stycznia nowi Terytorialsi rozpoczną trzyletni cykl szkolenia w macierzystych pododdziałach.
Kolejne szkolenie kandydatów do służby zaplanowano w terminie od 19 stycznia do 3 lutego, czyli w trakcie ferii zimowych, co ma być propozycją adresowaną do pełnoletnich uczniów i nauczycieli.
- Wyjątkowość Terytorialnej Służby Wojskowej polega na tym, że żołnierze pełnią ją w pobliżu miejsca zamieszkania. TSW daje też możliwość łączenia służby z karierą zawodową oraz życiem rodzinnym. Dowodem tego jest, że większość żołnierzy OT to osoby pracujące, studiujące lub uczące się. Istotą służby w Wojskach Obrony Terytorialnej jest wykorzystywanie doświadczenia oraz rozwijanie kompetencji ochotników - podkreśla jednocześnie por. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Pistolety i drony
Natomiast Ministerstwo Obrony Terytorialnej podpisało umowę z zakładami "Łucznik" z Radomia na dostawę dla Wojsk Obrony Terytorialnej 20 tys. pistoletów Ragun.
- Aby uczcić ten wyjątkowy rok, zdecydowałem o nadaniu tej broni nazwy VIS 100, która nawiązuje do chlubnych, przedwojennych tradycji, do pistoletu wz. 35 Vis produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936-1939. Liczba 100 jest odniesieniem do wprowadzenia broni w 100. rocznicę odzyskania niepodległości - wskazał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
Dostawy uzbrojenia rozpoczną się w drugiej połowie 2019 r., a ostatnie partie trafią na wyposażenie sił zbrojnych w 2022 r.
Jednocześnie resort obrony poinformował, że w Wojskach Obrony Terytorialnej szkoleniem ogniowym z wykorzystaniem nowego pistoletu zostaną objęte "całe stany osobowe", jednak trafi on na wyposażenie kadry dowódczej oraz żołnierzy pełniących służbę na wybranych specjalności wojskowych.
I to jeszcze nie wszystko, ponieważ Terytorialsi dostaną też drony. Łącznie do WOT trafi 12 nowych bezzałogowców. Wartość umowy wynosi ponad 10 mln zł, a terminy dostaw przewidziano jeszcze w tym roku.
Miniaturowe Bezzałogowe Systemy Powietrzne typu Fly Eye znajdują się już na wyposażeniu innych rodzajów wojsk Sił Zbrojnych RP, jednak zamawiane platformy to trzecia generacja tego typu BSP. Została ona wyposażona w nową głowicę optoelektroniczną i system zasilający (akumulatory). Modernizacji poddano również stację nadawczo-odbiorczą, stację kontroli i kierowania (SKiK) oraz plecaki i skrzynie.
Drony wykorzystywane są m.in. do realizacji zadań rozpoznawczych.
dorota.marianska@bialystokonline.pl