Ulice Angielska, Kielecka, Kochanowskiego, Kurpiowska, Młynowa (od Kieleckiej do Mohylowskiej) Mohylowska, Toruńska oraz drogi bez nazwy od ul. Młynowej zostaną skanalizowane.
Poza tym przebudowana będzie sieć kanalizacji sanitarnej. W tym przypadku dotyczy to ulic: Magazynowej, Hurtowej, Handlowej, Sejneńskiej, Białostoczek, Kozłowej, Gołdapskiej, Saturna, Malmeda, Składowej, Spółdzielczej, Legionowej, Akademickiej, Brzechwy i Zwycięstwa.
Budowa i przebudowa sieci w rejonie Młynowej/Bema rozpocznie się na przełomie sierpnia/września. Natomiast sieci w centrum miasta zostaną zrealizowane do lata 2018 r. Zaś prace dotyczące pozostałych ulic mają zakończyć się do 2019 r. Łączny koszt inwestycji z udziałem środków Unii Europejskiej to ok. 150 mln zł.
Mieszkańcy ulic, przy których prowadzone będą roboty, powinni wystąpić o warunki przyłączenia, zlecić opracowanie i uzgodnić projekty budowy przyłączy na ich posesjach.
Jednocześnie Wodociągi przyznają, że w Białymstoku są jeszcze rejony, gdzie nie ma kanalizacji sanitarnej. Chodzi o znaczne obszary osiedla Bagnówka. Jeszcze w tym roku ma powstać sieć na ulicach Nowakowskiego oraz fragmentach ulic Oczki i Chętnika.
- Budowa sieci w nowych ulicach uzależniona jest m.in. od zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, strategii rozwoju i wieloletnich planów rozwoju Miasta Białegostoku i Spółki, dostępności tytułów prawnych do nieruchomości w których mają powstać sieci. Spółka Wodociągi Białostockie ma ograniczone środki finansowe. Inwestycje realizowane są zależnie od potrzeb technicznych, dostępności środków finansowych, w tym zewnętrznych (np. z UE) – wyjaśnia Jarosław Parzyszek, kierownik Działu Inwestycji w białostockich wodociągach.
W rejonie miasta, gdzie w najbliższym czasie prowadzone będą prace, dotychczasowe sieci wodociągowe zostały wybudowane na przełomie lat 50. i 60.
dorota.marianska@bialystokonline.pl