Bohaterem Festiwalu jest Mishka Zilberstein. Urodził się w 1928 roku w Białymstoku, zmarł w 2016 r. w Izraelu.
W pierwszym dniu, w niedzielę (6.06), na placu przy Ratuszu odbędzie się koncert "Gdybym był bogaczem..." – koncert na podstawie musicalu "Skrzypek na dachu", zawiera wszystkie główne wątki i piosenki, światowe bestsellery. Fantastyczna historia o mleczarzu Tewje oparta na tradycjach żydowskich, opowiedziana w specyficzny żydowski sposób, wykorzystująca niepowtarzalny humor i sposób myślenia charakterystyczny dla kultury żydowskiej, ale jakże uniwersalny dla całej ludzkości.
Po koncercie popis swoich talentów pokaże Gerard Edery, który śpiewa, gra na gitarze i sazie, komponuje. Jeden z najbardziej znanych artystów folkowych, mistrz pieśni sefardyjskich. W swoim bogatym repertuarze posiada wiele utworów w stylu etniczno-folkowym, w których wykorzystuje tradycyjne formy muzyczne z całego świata. Śpiewa w 16 językach, a czterema z nich swobodnie posługuje się na co dzień. Nieustannie stara się odkrywać nowe pieśni, melodie, opowieści z całego świata, aby poprzez włączenie ich do swojego bogatego repertuaru (często w różnych aranżacjach) ocalić je od zapomnienia.
Tego dnia jako ostatnia wystąpi Kapela Jankiela. Istnieje ona od 1999 r. Tworzą ją muzycy, dla których inspirującą w artystycznych poszukiwaniach jest kultura żydowska. Zespół współpracuje ze znanymi aktorami i artystami sceny polskiej. Tworzy go pięciu muzyków: Alicja Głódź (skrzypce), Zdzisław Wasilewski (kontrabas), Wojciech Cis (gitara akustyczna), Wiesław Doliński (akordeon), Jan Mlejnek (klarnet).
Natomiast w poniedziałek (7.06) w auli Pałacu Branickich obędzie się koncert pieśni sefardyjskich "Pod niebem Sefarad". Będzie można usłyszeć Annę Riveiro, charyzmatyczną wokalistkę, gitarzystkę, trenerkę głosu, producentkę muzyczną.
Śpiewa w wielu stylach, posługując się różnorodnymi technikami wokalnymi, ale centrum jej twórczości stanowi muzyka z szeroko pojętego kręgu kultury żydowskiej. Artystka wykonuje pieśni sefardyjskie, hebrajskie (również liturgiczne) oraz pieśni jidysz. Koncertowała m.in. w Izraelu, Meksyku, Hiszpanii, Francji, Anglii, Niemczech i we Włoszech, współpracując z uznanymi w świecie muzykami. Uważana jest za mistrzynię pieśni sefardyjskich i nazywana "polską Yasmin Levy".
W ostatni dzień, we wtorek (8.06) w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej (ul. Kraszewskiego 15B) wystąpi Marek Kulikowski – organista i pianista.
Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku w klasie organów prof. Piotra Wilczyńskiego. Odbył studia podyplomowe w klasie organów profesora Joachima Grubicha (Akademia Muzyczna im. F. Chopina w Warszawie) i profesora Juliana Gembalskiego (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach). Jest finalistą trzech międzynarodowych konkursów organowych.
PROGRAM
anna.kulikowska@bialystokonline.pl