Wigilia u wyznawców prawosławia i Trzech Króli w Kościele katolickim

2012.01.05 00:00
6 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim, chrześcijanie wyznania prawosławnego i grekokatolickiego w Polsce rozpoczynają święta Bożego Narodzenia. Ta sama data w Kościele katolickim jest świętem Objawienia Pańskiego, zwanego potocznie Trzech Króli.
Wigilia u wyznawców prawosławia i Trzech Króli w Kościele  katolickim
Fot: Brian Whelman /wimiedia.org
Trzej Królowie, 2004

U chrześcijan Wschodu Wigilię poprzedza ścisły post, rozpoczynający się o północy. W wieczór wigilijny grekokatolicy i prawosławni zasiądą w swoich domach przy ubranej choince. Łamać się będą nie opłatkiem, lecz prosforą - wypiekanym przaśnym chlebem, poświęconym uprzednio w cerkwiach. Na stole wigilijnym znajdzie się dwanaście potraw, w tym kutia, zrobiona m.in. z pszenicy (symbol rodzącego się życia), miodu (symbol wiecznego szczęścia), maku, orzechów i bakalii. Przed Wigilią w cerkwiach prawosławnych odprawiane będą nabożeństwa, tzw. wsienocznoje bdienije. Natomiast znaczna część grekokatolików udawać się będzie do swoich cerkwi nie wieczorem, lecz rano 7 stycznia w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Podyktowane jest to względami praktycznymi: grekokatolicy mieszkają na ogół w rozproszeniu i wielu z nich nie byłoby w stanie dojechać do cerkwi w godzinach nocnych. Grekokatolicy uczestniczyć będą w nabożeństwie, zwanym wełykie poweczerje, podczas którego śpiewa się hymn proroka Izajasza o Mesjaszu. Według zwyczaju duchowni w okresie świąt odwiedzają więźniów, chorych i opuszczonych.

6 stycznia jest również świętem w Kościele katolickim, który obchodzi święto Trzech Króli. Uroczystość już w III w. znana była na Wschodzie. Od 2011 roku po 51 latach przerwy święto jest ponownie dniem wolnym pracy.

Tego dnia wierni przynoszą z kościoła z kredę, która po poświęceniu służy do oznaczania drzwi symbolem "K+M+B" i aktualny rok. Litery oznaczają imiona trzech mędrców, królów: Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy przybyli z darami: kadzidłem, mirrą, złotem, aby oddać cześć narodzonemu Jezusowi. W średniowieczu odczytywano to inaczej. Napis "C+M+B" (imię Kacper po łacinie pisane jest przez C)wyrażał błogosławieństwo: Niech Chrystus błogosławi mieszkanie!(Christus mansionem benedicat)

Objawienie, nazywane z grecka Epifanią, oznacza zjawienie się, ukazanie się bóstwa w ludzkiej postaci.

za: ekai.pl

MAG

1392 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39