Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
W niedzielę przypada Wielkanoc. Jest to najważniejsze i najstarsze święto obchodzone przez chrześcijan, które upamiętnia misterium paschalne Jezusa Chrystusa, czyli jego mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie.
Po mszy św. wierni udają się do swoich domów, by wspólnie spożywać śniadanie wielkanocne, podczas którego pojawią się poświęcone w Wielką Sobotę pokarmy. Na stole tradycyjnie znajdzie się żurek, mięso, sałatka jarzynowa oraz słodkie i kolorowe mazurki. Posiłek poprzedza modlitwa oraz życzenia.
Niedziela wielkanocna rozpoczyna się o godz. 6.00 mszą św. Zapowiada ją bicie w dzwony, głoszące, że Chrystus zmartwychwstał. Eucharystię poprzedza procesja rezurekcyjna, podczas której niesiony jest Najświętszy Sakrament oraz figura Chrystusa Zmartwychwstałego.
Lany Poniedziałek
Kolejnym dniem świąt jest Poniedziałek Wielkanocny. Nazwa się go także Śmigusem-Dyngusem oraz Lanym Poniedziałkiem. Wówczas w kościołach odprawiane są msze św. zazwyczaj zgodnie z porządkiem niedzielnym.
Tradycyjnie tego dnia w żartach oblewa się innych wodą. Niegdyś ten zwyczaj był bardzo popularny, dziś z reguły robią to dzieci i młodzież. Dawniej jeszcze okładano się (symbolicznie) gałązkami wierzby, co związane było z budzącą się do życia przyrodą i radością z tym związaną. Co ciekawe, na wsiach popularne było też robienie psikusów. Najczęściej zamieniano bramki, chowano różne przedmioty. Zdarzało się nawet, że na dachach umieszczano rolnicze narzędzia.
Oba świąteczne dni są ustawowo wolne od pracy.
justyna.f@bialystokonline.pl