Jak wynika z badania Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor - w co piątej rodzinie brakuje pieniędzy na bieżące zobowiązania. Każde większe zakupy są z kolei związane są z nadmiernym obciążeniem budżetu aż u 45% rodzin. Jak się okazuje – problemy finansowe rodziców są porównywalne do tych, które mają osoby bezdzietne, aczkolwiek ci pierwsi lepiej potrafią planować budżet i są mniej rozrzutni.
Program "500+" został wprowadzony prawie 3 lata temu. W lipcu 500 zł ma być przyznawane również na pierwszego potomka. Celem całej inicjatywy, jak wielokrotnie podkreślali jej pomysłodawcy, jest: wpływ na liczbę urodzeń (a raczej ich zwiększenie), inwestycja w rodzinę i ograniczenie ubóstwa.
Problem z codziennymi wydatkami przynajmniej raz w miesiącu ma aż 21% rodziców. Co ciekawe, niemalże identycznie wygląda sytuacja w gospodarstwach domowych, gdzie dzieci nie ma – 20%. W tym drugim przypadku (gdy dzieci nie ma) zazwyczaj powodem braku pieniędzy są: brak pracy, nieumiejętność planowania budżetu, a także nałogi czy zakupoholizm. Z kolei osoby wychowujące potomków częściej wymieniają obciążenie kredytami i pożyczkami oraz nadmierne wydatki wymuszone przez swoje pociechy.
Problemy finansowe często związane są z dużymi, jednorazowymi wydatkami.
- Polskie rodziny starają się, by ich domowy budżet nie był zbytnio obciążany. Dlatego większość wykazuje się dyscypliną finansową i ogranicza wydatki. Jednak posiadanie dzieci jest związane z nakładami, których trudno uniknąć. Jak choćby inwestycja w większe mieszkanie i jego wyposażenie czy też wyjazdy – mówi Halina Kochalska, ekspert BIG InfoMonitor.
Jakie są największe wyzwania rodzin?
Jak wynika z badań, największym wyzwaniem dla rodziny z dziećmi są przede wszystkim: zakup mieszkania lub samochódu (31% badanych), wyposażenie domu w niezbędny sprzęt RTV i AGD (26% rodzin). Dla co piątej familii obciążeniem są także wakacyjne wyjazdy. Kolejne spore wydatki to: urządzenia elektroniczne i sprzęt komputerowy.
Ciekawostką jest fakt, że zaledwie niewielka część rodziców uważa, iż wydaje na ten cel zbyt dużo. Zdaniem BIG InfoMonitor można to różnie interpretować - "albo program "500+" służy właśnie na pokrycie tych zobowiązań i rodzice nie muszą wygospodarowywać dodatkowych pieniędzy, albo w zbyt małym stopniu przywiązują oni wagę do rozwoju swoich pociech ze względu na wydatki w innych obszarach”.
Czy zmiany w programie "Rodzina 500+" polegające na przyznaniu świadczenia wpłyną na poprawę sytuacji w wielu rodzinach? Tu zdania są często podzielone. Jedni uważają, że najuboższe z nich i tak dostawały dodatkowe 500 zł w wyniku kryterium dochodowego, inni zaś są przekonani, że dodatkowe fundusze pozwolą uporać się z wydatkami.
justyna.f@bialystokonline.pl