Wielcy zwycięzcy z Białegostoku. Spotkanie z drużyną Hyperiona

2013.06.10 00:00
W poniedziałek (10.06) w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej odbyło się spotkanie z drużyną Hyperiona - zwycięskiego łazika marsjańskiego z zawodów w USA. Studenci z rąk rektora Politechniki Białostockiej otrzymali dyplomy oraz nagrodę pieniężną.
Wielcy zwycięzcy z Białegostoku. Spotkanie z drużyną Hyperiona
Fot: M.C.
Drużyna łazika marsjańskiego Hyperiona

Spotkanie z drużyną łazika marsjańskiego Hyperion było okazją do złożenia gratulacji zwycięzcom oraz poznania osób, dzięki którym w ostatnich dniach Politechnika Białostocka była na ustach całej Polski. Ekipa otrzymała dyplomy oraz nagrody pieniężne, które wręczył rektor Politechniki Białostockiej, prof. Lech Dzienis.

Zespół Hyperiona, w skład którego wchodzą: Michał Grześ - konstruktor, Robert Bałdyga – programista, Jakub Maliszewski – elektronik, Jacek Wojdyła – elektronik, Ariel Lech – mechanik, Piotr Ciura – koordynator projektu oraz dr Kazimierz Dzierżek - opiekun naukowy, wygrał prestiżowy konkurs University Rover Challenge 2013 imponującym wynikiem 493 na 500 punktów.
- Mogli dostać 500 na 500, ale nie mieliby wtedy po co przyjeżdżać w przyszłym roku - komentował prof. Andrzej Seweryn, dziekan Wydziału Mechanicznego PB.

Wygrana ekipy z Politechniki ma wiele znaczeń dla uczelni i naszego miasta.
- Po pierwsze, pokazaliśmy światu, że nasi studenci potrafią robić rzeczy niezwykłe - podkreślił Lech Dzienis. Dodał także, że robot będzie miał swoje praktyczne zastosowanie, np. do pomocy w warunkach, w których człowiek nie może pracować. Zapowiedział, że jest to tylko początek drogi, ponieważ Politechnika Białostocka w przyszłym roku wybuduje nowe roboty w ramach dwuletniego programu.

Ewa Wojewódko, dyrektor generalny Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Tomasz Buczek, szef Departamentu Strategii i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Białymstoku także złożyli gratulacje drużynie Hyperiona.
- Nasi studenci są przyszłością Białegostoku - mówił Buczek, dodając, że zwycięzcy mogą liczyć na jego wparcie.

Piotr Ciura, który przemawiał w imieniu zwycięskiej ekipy, podkreślił, że projekt to drużyna, a udana współpraca zespołu w dużej mierze przyczyniła się do wygranej. Dodał także, że były to niezwykle trudne, a zarazem wyjątkowe zawody. Po pierwsze, tegoroczną edycję można nazwać historyczną, ponieważ jak do tej pory wzięło w niej udział najwięcej drużyn z całego świata, w tym nawet jedna z Indii. Po drugie, jechali na zawody, mając na uwadze, że 2 lata temu ekipa z Białegostoku wygrała ten konkurs, co postawiło przez nimi bardzo wysoką poprzeczkę.

To nie pierwszy sukces młodych konstruktorów z PB. Przypominamy, że w 2011 r. również zwyciężyli go studenci tej uczelni - z łazikiem Magma 2.

Małgorzata Cichocka
24@bialystokonline.pl

1932 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39