Większość ludzi po urlopie jest bardziej zmęczonych niż przed – dlaczego?

2015.08.25 00:00
W pracy każdy marzy chociaż o kilku dniach wolnego, licząc na odpoczynek i relaks. Okazuje się jednak, iż po urlopie wielokrotnie jesteśmy bardziej zmęczeni niż przed.
Większość ludzi po urlopie jest bardziej zmęczonych niż przed – dlaczego?
Fot: pixabay.com

Drobne remonty i pomoc innym

Sezon urlopowy już za nami. Wszyscy wrócili więc do swoich biur, firm czy fabryk. Zakłada się, że powinni być opaleni, gotowi do pracy i mieć pełno pomysłów w głowach. Niestety wcale tak nie jest.

Wiele osób odkłada różne remonty i porządki na później i zabiera się do nich właśnie wtedy, kiedy ma kilka dni wolnego. Często podczas urlopu oferujemy też pomoc innym, np. sprzątamy mieszkanie rodzicom, pomagamy w przeprowadzce bratu czy siostrze w ogrodzie. Przez to, zamiast relaksu, fundujemy sobie dodatkową frustrację, co szkodzi naszemu zdrowiu.

Zamiast wypoczynku - dodatkowy stres

Jak wynika z badań firmy Zmiennicy, która zajmuje się uczeniem ludzi, jak zredukować stres pośród osób, które wróciły z urlopów, wynika, iż co drugi Polak po urlopie czuje się równie lub nawet bardziej zestresowany niż przed nim. 26% ankietowanych odpowiedziało, iż stres "trochę się zmniejszył", a tylko 23%, że zmniejszył się "znacząco".

Jak twierdzą eksperci, stres jest często związany z podróżami – ich kosztami itp. Zamartwiamy się, czy dzieci wrócą zdrowe, czy hotel będzie dobry, jedzenie smaczne i czy nic złego się nie wydarzy.

Wciąż myślimy o pracy

Badania wskazują też, że aż 70% osób podczas urlopu myśli o pracy. Po powrocie często stresują nas nowe lub co gorsza zaległe zadania, które szybko trzeba wykonać – dotyczy to ponad połowy ankietowanych. Tylko 17% badanych stwierdziło, że nic ich nie stresuje podczas urlopu, tyle samo podało też, że po urlopie wzrósł u nich poziom motywacji do wykonywania swoich obowiązków.

– Wygląda na to, że urlop nie przyczynia się do zredukowania naszych czynników stresujących. Z ankiety wynika, że po pierwsze w czasie wakacji nie udaje nam się wystarczająco naładować naszych wewnętrznych akumulatorów, czyli po prostu odpocząć, a po drugie, że sama praca najczęściej kojarzy się nam ze stresem. Niestety umysł ludzki ma tę właściwość, że częściej lgnie do negatywnych doświadczeń, kojarzących się z zagrożeniem – mówi Sylwia Starczewska ze Zmienników.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1633 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39