Od piątku, 30 lipca zwiększa się limit osób, które mogą uczestniczyć w uroczystości ślubnej w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC) w Białymstoku. Warto zapoznać się z nowymi zasadami dotyczącymi białostockich ślubów cywilnych.
- Zmiany w USC to efekt poprawy sytuacji epidemicznej w kraju oraz odpowiedź na prośby par młodych. Pamiętajmy jednak, że pomimo luzowania obostrzeń w Polsce ciągle trwa stan epidemii. Dlatego też limity nie zostały całkowicie zniesione - informuje Kamila Bogacewicz z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Zasady i limity, które będą obowiązywały podczas ślubów cywilnych:
- maksymalna liczba gości wynosi 20 osób bez rozróżnienia czy osoby są zaszczepione czy nie – limit wynika z potrzeby zapewnienia bezpiecznego, półtorametrowego dystansu społecznego;
- do limitu nie wlicza się: pary młodej, świadków, ewentualnie tłumacza, fotografa, muzyków;
- wszyscy są zobowiązani do noszenia maseczek.
W Białymstoku śluby cywilne odbywają się w budynku przy ulicy Jana Kilińskiego 6 w Pałacyku Gościnnym, który został zbudowany w 1771 r. przez hetmana Jana Klemensa Branickiego dla żony Izabeli.
- W barokowej rezydencji nocowali także liczni goście, których zapraszał hetman, między innymi dworzanie króla Stanisława Augusta, cesarza Józefa II czy księcia Pawła, późniejszego cara Rosji. Po śmierci Izabeli budynek, wraz z zespołem pałacowo-ogrodowym, wszedł w posiadanie cara Aleksandra I. Od drugiej połowy XIX w. do 1939 r. mieściły się w nim restauracje i kawiarnie. Dziś znajduje się tam Urząd Stanu Cywilnego tzw. Pałacyk Ślubów. Budynek służy także prezydentowi Białegostoku do celów reprezentacyjnych - przekazuje białostocki magistrat.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl