WIBOR – co to takiego?

2023.05.10 10:55
WIBOR to skrót od Warszawskiego Indeksu Wibor, który jest jednym z najważniejszych wskaźników rynku pieniężnego w Polsce. WIBOR wykorzystuje się w celu ustalenia stopy procentowej dla kredytów które są zmiennoprocentowe, zaś jego wartość zależy od poziomu oprocentowania oraz poziomu ryzyka i bieżących warunków na rynku finansowym.
WIBOR – co to takiego?
Fot: Freepik.com

WIBOR – jak to działa?

WIBOR jest średnią wartością oprocentowania po jakiej banki udzielają sobie kredytów krótkoterminowych. Ustalany jest on w oparciu o oferty wierzycieli, który wpływają do Fundacji na Rzecz Rozwoju Rynku Finansowego. Każdego dnia Fundacja ta zbiera informacje o oprocentowaniu po jakim banki chcą udzielać sobie kredytów.

No i na podstawie tych informacji właśnie ustalana jest średnia wartość WIBOR, która jest podstawą dla ustalania wysokości rat kredytów zmiennoprocentowych. Warto wiedzieć, że wartość WIBOR zależna jest od wielu czynników takich jak:
- inflacja,
- polityka monetarna banku Centralnego,
- sytuacja gospodarcza kraju,
- sytuacja na rynku finansowym.

WIBOR – różne rodzaje wskaźników

Obecnie na rynku istnieją trzy rodzaje WIBOR. Są to WIBOR 1M, WIBOR 3M, WIBOR 6M. Różnica między nimi polega na długości okresu, którego te wskaźniki dotyczą. Wybór wskaźnika WIBOR zależny jest od potrzeb oraz możliwości finansowych kredytobiorcy.

Kredyt, który posiada WIBOR 1M będzie miał o wiele niższe raty, jednak ma większe ryzyko wzrostu wysokości rat niż w przypadku wyboru kredytu z WIBOREM 6M. Analogicznie kredyt z WIBOREM 6M będzie miał wyższe raty jednak ryzyko wzrostu rad jest dużo mniejsze niż w przypadku wyboru kredytu z WIBOREM 1M.

WIBOR - kancelaria

Jedna z lepszych kancelarii zajmuje się unieważnieniem klauzul zmiennych stóp procentowych WIBOR w umowach kredytowych. O co występuje kancelaria wibor? Zatrudnieni specjaliści zajmują się wnioskowaniem o usunięcie WIBORu z umowy kredytowej, redukcją oprocentowania kredytu, unieważnieniem umowy kredytowej.

Kancelaria oferuje bezpłatną analizę twojej umowy kredytowej. Dodatkowo otrzymasz strategię, która poprowadzi cię do niezależności finansowej. Doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści przeanalizują twoją umowę kredytową, następnie jeżeli zdecydujesz się na współpracę rozpoczną się negocjacje z bankiem, które jeżeli pójdą niepomyślnie, zakończą się na drodze sądowej.

WIBOR – Od czego zależy jego wysokość?

Upraszczając: stawkę WIBOR określa się po obliczaniu średniej arytmetycznej ze stóp procentowych wskazanych przez banki. Średnia ta zostaje obliczona po odrzuceniu skrajnych wartości. Konkretną stawkę ustala się w każdy dzień roboczy o godzinie 11:00. Proces wyznaczania stawki WIBOR to tak zwany fixing.

Warto wiedzieć, że WIBOR nie jest jedyną stawką referencyjną stosowaną na świecie. Wyróżnić można wskaźnik referencyjny o nazwie LIBOR. Jest to stopa oprocentowania transakcji międzybankowych na rynku w Londynie dla wybranych walut. EURIBOR określa stopa oprocentowania transakcji dla rynku międzybankowego w strefie euro.

WIBOR a rata kredytu hipotecznego

Aktualna stawka WIBOR ma wpływ na wysokość raty kredytu przez cały okres obowiązywania umowy kredytowej. Raty mogą wzrosnąć lub obniżyć się.

Przez to że stawka WIBOR jest zmienna, zaciągając kredyt hipoteczny nie znasz dokładnej kwoty wszystkich poszczególnych rat. Zazwyczaj są one aktualizowane przez banki raz na trzy miesiące (WIBOR 3M). Dzięki takiej praktyce kredytobiorca ma pewność że rata kredytu będzie stała przez okres trzech miesięcy.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

1447 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39