Cyklarium Słoboda jest wielofunkcyjną przestrzenią, łączącą warunki naturalne i architektoniczne. W jej skład wchodzi ogród biocenotyczny i miejsce do odpoczynku. Miejsce mieści się w zielonej części kampusu od strony Świerkowej.
Doszliśmy do wniosku, że w ramach strategii Moja Zielona PB możemy uzyskać od Politechniki teren, na którym będziemy prowadzić swoje badania, jednocześnie stworzymy taką przestrzeń, która będzie bardzo bioróżnorodna, bardzo naturalna, i gdzie będziemy mogli doświadczać przyrody w sposób taki już teraz mało możliwy. Nawiązaliśmy współpracę z Galerią Arsenał i okazało się, że nasz pomysł wpisuje w to co robi Galeria Arsenał i stąd powstało Cyklarium Słoboda - opowiada dr inż. arch. Marta Baum, z Katedry Budownictwa Zrównoważonego i Instalacji Budowlanych Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.
Nazwa tego miejsca nie jest przypadkowa. Kampus, gdzie znalazło się Cyrkularium, powstał na terenie, gdzie znajdowała się wieś Słoboda (istniała od końca XVII w., a w 1919 r. została włączona do Białegostoku). Do dziś przypomina o tym grupa starych jabłonek, które zyskały szczególne miejsce w projekcie.
Projekt w pełni należy do studentów
Twórcy tego wyjątkowego miejsca przyznają, że wszystko zostało dokładnie przemyślane i przeanalizowane. Chodziło o to, by to miejsce naprawdę zachęcało do odwiedzania go i korzystania z jego walorów.
- Chcieliśmy stworzyć przestrzeń, do której sami chcielibyśmy chętnie przychodzić i zapraszać znajomych -– mówi mgr Aleksandra Jakuć, opiekunka koła naukowego Forma działającego na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej z Katedry Sztuk Projektowych Wydziału Architektury. - Postanowiliśmy, że wszystkie nazwy będą nawiązywały do Słobody. Stąd są słoje, bo chcieliśmy, żeby słoje, czyli ta charakterystyczna część pnia była widoczna i to są sposoby zagospodarowania, które służą do tego, żeby na tych słojach po prostu odpoczywać, czy namacalnie doświadczyć ich struktury, słomaki, czyli zestaw wypoczynkowy, zbudowany z drewna, słomy i siana o wyjątkowych właściwościach termoizolacyjnych - dodaje.
Autorzy projektu przyznają też, że chcieli stworzyć miejsce, które będzie angażowało różne zmysły. Dlatego stworzono słowieje - instalację dźwiękową, zrobioną z elementów poruszających się na wietrze: gałęzi i form ceramicznych.
Projekt, który powstał na Politechnice Białostockiej, doceniają też białostockie władze.
- Powstała nowa wolna i swobodna „słobodna” przestrzeń znajdująca się blisko centrum. Zachęcam, żeby odwiedzić te bardzo ładne miejsce - mówi Rafał Rudnicki – zastępca prezydenta Białegostoku.
W najbliższą sobotę (12 października) każdy mieszkaniec miasta może przyjść na teren kampusu Politechniki Białostockiej od strony ulicy Świerkowej (trzeci wjazd od Zwierzynieckiej) ) lub od strony budynków PB przy ul. Wiejskiej 45, by zobaczyć, jak wygląda Cyklarium Słoboda. Oprowadzą po nim (i przybliżą jego historię) studenci PB oraz pracownicy Galerii Arsenał. Organizowany piknik rozpocznie się o godz. 12.00 i potrwa do 14.00.
24@bialystokonline.pl