W ramach konkursu OPUS 27 Narodowego Centrum Nauki dr hab. Tomasz Misztal otrzymał grant w wysokości 1 625 982 zł. Środki te będą przeznaczone na jego badania dotyczące związku między zewnątrzkomórkowymi pułapkami neutrofilowymi (NET), a ryzykiem zatorowo-zakrzepowym. Dzięki nim możliwe będzie opracowanie efektywnej farmakoterapii, zmniejszającej ryzyko zatorowo-zakrzepowe.
Badania są o tyle ważne i potrzebne, ponieważ - jak dowodzą najnowsze medyczne dane - zakrzepy i zatory są obecnie jedną z głównych przyczyn śmierci na świecie. Aktualnie wiadomo, że ich ryzyko wzrasta podczas wielu chorób, które są związane ze stanem zapalnym. Istotną rolę w tym procesie odgrywają zewnątrzkomórkowe pułapki neutrofilowe, czyli NET. Są to tworzone przez neurofile struktury, które uwalniają swoje DNA poza komórkę. NET umożliwiają zwalczanie infekcji, jednak mogą też aktywować płytki krwi i układ krzepnięcia, co sprzyja tworzeniu się zakrzepów.
Zdaniem białostockiego naukowca "ryzyko powstawania zakrzepów przez NET może być niedoszacowane". Wszystko dlatego, że dotychczas przeprowadzane badania "nie brały pod uwagę dynamicznych zmian zachodzących w tych strukturach, które mogą powodować powstawanie nowych, nieznanych dotąd cząsteczek (tzw. neoepitopów i neoligandów). Te nowe cząsteczki mogą dodatkowo wpływać na proces krzepnięcia krwi, wzmacniając jego prozakrzepowe działanie". Zespół dr. Misztala ma zamiar dokładnie zbadać różne składniki NET.
Jak informuje UMB, projekt, który będzie realizowany przez białostockiego naukowca, zakłada współpracę wielodyscyplinarnego zespołu tworzonego przez biologów, farmakologów, diagnostów laboratoryjnych, chemików, lekarzy oraz studentów. Administracyjną obsługą projektu zajmuje się Dział Rozwoju i Ewaluacji UMB.
24@bialystokonline.pl