Wiadomo już, gdzie powstanie trzeci zielony przystanek

2019.08.27 15:28
Trzeci zielony przystanek stanie przy ul. Pałacowej - naprzeciwko Hotelu Gołębiewskiego. To wybór mieszkańców.
Wiadomo już, gdzie powstanie trzeci zielony przystanek
Fot: UM Białystok

Przy ul. Pałacowej zostanie ustawiony trzeci zielony przystanek. Tak zdecydowali mieszkańcy Białegostoku w internetowym głosowaniu. Pozostałe dwie wiaty otoczone roślinnością można podziwiać na placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Mieszkańcy wybrali

Otoczone roślinami przystanki nie tylko wyglądają interesująco. Wprowadzają też zieleń tam, gdzie jest bardzo potrzebna – w miejscach oczekiwania na środek transportu. Białostoczanie, którzy wzięli udział w ankiecie, wybrali lokalizację kolejnego zielonego przystanka. W głosowaniu wzięło udział ponad 1440 osób. Wygrała propozycja nr 2, czyli przystanek nr 282 – "Pałacowa/Hotel Gołębiewski" (naprzeciwko hotelu, koło apteki). Ta lokalizacja uzyskała prawie 900 głosów. Przystanek nr 163 – "Konstytucji 3 Maja/Cmentarz Św. Rocha" zdobył ok. 350 wskazań, a przystanek nr 288 – "Piastowska/Kościół" – ok. 200.

– Zależy nam na tym, aby Białystok był miastem zielonym. Zieleń nie tylko cieszy oko i daje cień, ale też oczyszcza powietrze. W zwycięskiej lokalizacji zielony przystanek idealnie wpisze się w otoczenie, będzie estetycznie wyglądać i jednocześnie spełni swoje funkcje. Dziękuję mieszkańcom za udział w głosowaniu – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.

Przystanek, który wygrał, przejdzie metamorfozę. Wykonawca będzie miał na to 30 dni. Zostaną tam posadzone ozdobne trawy i krzewy wieloletnie. Na dachach będą sukulenty i inne rośliny odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ściany przystanku zostaną otoczone pnączami. Kiedy rośliny się rozrosną, istniejące w mieście przystanki będą atrakcją dla mieszkańców i osób przyjeżdżających do stolicy Podlasia.

Warto wiedzieć, że roślinny dach przystanku obniża temperaturę i uprzyjemnia oczekiwanie na autobus w upalny dzień. Zatrzymuje nawet 90% deszczu spadającego na ten dach w ciągu roku. Woda opadowa gromadzona pod przystankiem jest wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie. Posadzone wokół rośliny produkują rocznie ok. 10 kg tlenu, poprawiają jakość powietrza, zmniejszają ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń. To oznacza zdrowsze powietrze w przestrzeni miejskiej.

Nie tylko przystanki

Miasto prowadzi także inne działania związane z ochroną bioróżnorodności. Wśród nich można wymienić m.in. zakładanie łąk kwietnych, pól słoneczników, pól rzepakowych, rezygnację z koszenia wybranych zieleńców w pasach drogowych, stawianie budek lęgowych, domków dla owadów, wiewiórek, montaż platform pływających z funkcją oczyszczania wody, akcje przekazywania sadzonek drzew, utworzenie miejskiego sadu edukacyjnego.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1319 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39