Pomysłodawczynią pierwszych w regionie warsztatów kreatywnego pisania jest Krystyna Bezubik - doktor literaturoznawstwa związana z Instytutem Badań Naukowych PAN w Warszawie, pisarka, nauczycielka z wieloletnim doświadczeniem. Publikowała w "Fa-arcie", "Epei"; przez wydawnictwo Nowy Świat wydaje tomik opowiadań pt. "Podróż".
- Sama piszę i wiem, że często to nie talent i brak pomysłów decyduje, o tym, czy piszemy i czy pokazujemy swoje tekst innym, również wydawcom. Jest wiele osób naprawdę uzdolnionych, marzących o pisaniu, publikowaniu, którzy nic z tym nie robią. Brakuje im wiary we własne siły, zdolności. Nie są pewni swoich pomysłów lub nie wiedzą, jak i gdzie zacząć publikować. Nie realizują swoich marzeń, co oznacza, że nie realizują siebie. Postanowiłam dotrzeć do tych ludzi i im pomóc. Od tej decyzji już był krok do stworzenia programu kreatywnego pisania. Program tren zakłada podejście holistyczne do osób, z którymi pracuje. Dlatego oprócz typowych zajęć warsztatowych dużo uwagi poświęcam takim zagadnieniom jak inspiracja szukanie motywacji, a także rozpoznawanie i pokonywanie blokad. Uważam, że zanim przyjdzie pisanie ważne jest odblokowanie czasu, wyobraźni - powiedziała Krystyna Bezubik.
Pod koniec lutego rozpoczęła się pierwsza edycja czteromiesięczne kursu pisania. Zajęcia w kameralnej grupie odbywają się raz w tygodniu po dwie godziny. Oprócz tej formy szkolenia możliwe są indywidualne konsultacje, a także cykliczne zajęcia przez Skype.
Podczas kursu uczestniczy uczą się pokonywać blokady twórcze, szukają swoich inspiracji i motywacji do pisania i dzięki temu odkrywają swoją pisarską lub poetycką indywidualność. W programie także ćwiczenie kreatywnego myślenia, warsztat literacki oraz wskazówki pomocne przy publikowaniu.
- Warsztaty kreatywnego pisania zainteresowały mnie dzięki słowom "Piszę, bo chcę". Potrzebowałam wsparcia w tej sprawie. Wsparcia ze strony fachowca, który pomoże zamienić hasło: chciałabym pisać (ale boję się) na twierdzenie bezwzględne, przytoczone wyżej. I znalazłam. Przestawianie mebli w głowie to żmudna praca, ale wspólnymi siłami można wiele zrobić. Po kilku spotkaniach wiem, że proces się zaczął. Ćwiczenia służą odkrywaniu prawdy o mechanizmach, jakie uruchomić trzeba, by pokonać zahamowania i bariery. A dalej? Mam nadzieję, że... wieczór autorski będzie udany - wyznała Lidia Bańka, jedna z uczestniczek kursu pisania.
W kwietniu rusza kolejny kurs cykliczny, zarówno w grupie stacjonarnej jak i skype'owej. Szczegółowe informacje o kursie i konsultacjach można uzyskać pod nr telefonu: 662 171 210.