14 mln zł na wsparcie start-upów
Rada miejska formalnie wyraziła zgodę, by Białostocki Park Naukowo-Technologiczny w partnerstwie z parkami technologicznymi z Elbląga, Olsztyna, Ełku, Suwałk i Łomży rozpoczął realizację projektu pod roboczą nazwą "Platforma startowa dla nowych pomysłów - Hub of Talents".
BPN-T planuje złożyć wniosek o dofinansowanie tego projektu do Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, w którym są duże środki na wspieranie platform startowych. Chce pozyskać 14 mln zł.
- Projekt w 100 procentach będzie finansowany z funduszy Unii Europejskiej - tłumaczy Paweł Kramarz z BPN-T. - W ramach dotacji otrzymanej przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny będzie można sfinansować część istniejącej infrastruktury i etatów.
Co najmniej 60 pomysłów
Platforma ma stworzyć warunki sprzyjające powstawaniu i rozwijaniu innowacyjnych i technologicznych przedsiębiorstw w Polsce Wschodniej, w tym w Białymstoku. Jej działanie zapewni indywidualne wsparcie dla start-upów utworzonych na bazie wyselekcjonowanych pomysłów biznesowych.
- Ten projekt ma dwa cele: stworzenie ekosystemu wspierającego innowacje i wypromowanie kilkudziesięciu kolejnych przedsiębiorstw działających w formule start-up - mówi Kramarz.
Ma być ich minimum 60.
- Z 60 co najmniej 30 spółek musimy doprowadzić do tego, by stworzyć model biznesowy - informuje Paweł Kramarz.
Start-upy, które będą gotowe do wejścia na rynek z produktem przygotowanym w ramach platformy startowej, mogą uzyskać wsparcie na rozwój swojej działalności także w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.
Wsparcie firm, instytucji, uczelni
Platforma Hub of Talents zakrojona jest na szeroką skalę. Do współpracy w niej zostanie zaproszonych szereg specjalistów. W tej chwili trwają konkursy, w których są oni wybierani.
BPN-T chce pozyskać mentorów (mogą być to doświadczeni przedsiębiorcy, aniołowie biznesu, zawodowi doradcy biznesowi), którzy mają inspirować i dzielić się doświadczeniem w prowadzeniu biznesu i wspierać nowe spółki w poszukiwaniu kontaktów biznesowych. Instytucje finansowe (banki, kasy pożyczkowe), instytucje otoczenia biznesu, fundacje i stowarzyszenia oraz uczelnie wyższe mają m.in. pomagać w znalezieniu opiekunów start-upów i pozyskiwaniu potencjalnych pomysłodawców.
W platformie mają działać też duże przedsiębiorstwa, które zapewnią usługi mentoringowe, pomogą w poszukiwaniu kooperatorów i kontaktów biznesowych oraz podzielą się swoją wiedzą z pomysłodawcami nowych biznesów. Z kolei klastry mają wesprzeć BPN-T w pozyskaniu do platformy dużych przedsiębiorstw, ekspertów branżowych, mentorów oraz przekazywać wiedzę i informacje rynkowe dla pomysłodawców start-upów. Do współdziałania w platformie już wybrano sieci aniołów biznesu, fundusze typu venture capital oraz samorządy gospodarcze.
Platforma startowa ma szansę zacząć działać już w 2016 r.
ewelina.s@bialystokonline.pl