"Weekend Seniora z Kulturą" w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

dodane dnia: 2023-09-26 przez: Dali01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2023-09-29 - 2023-10-01
Organizatorzy zapraszają na "Weekend Seniora z Kulturą" w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku dołącza do akcji "Weekend seniora z kulturą", zainicjowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem kampanii jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym najbliższej okolicy. Na wszystkie organizowane wydarzenia w Muzeum Podlaskim w Białymstoku obowiązuje specjalny bilet wstępu w cenie 2 zł.

Program:

Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Ratusz, Rynek Kościuszki 10

30 września 2023 r., godz. 11.00
Oprowadzanie po "Galerii Malarstwa Polskiego"

Zasmakuj w sztuce i zobacz na żywo obrazy pędzla takich artystów jak Olga Boznańska, Stanisław Wyspiański czy Witkacy.

Stała ekspozycja w białostockim Ratuszu to reprezentacyjny przegląd dziejów malarstwa od II poł. XVIII do poł. XX wieku. Wystawa prezentuje ponad 120 wybitnych dzieł mistrzów artystycznej sceny. Wśród nich można wymienić prace takich twórców jak Marcello Bacciarelli, Jan Chrzciciel Lampi, Juliusz Kossak, Olga Boznańska, Jan Stanisławski, Stanisław Ignacy Witkiewicz i wielu innych. Zapraszamy na fascynującą podróż przez historię malarstwa w białostockim Ratuszu.

Czas trwania spotkania: ok. 60 min
Koszt: 2 zł
Informacje: tel. 516 141 960


1 października 2023 r., godz. 14.00
Sztuka malowania pastelami

Przyjdź na inspirujące warsztaty malowania pastelami i odkryj w sobie artystę!

Czym są pastele? Czy to technika malarska czy rysunkowa? Jacy polscy artyści upodobali sobie malowanie pastelami? Tego oraz wielu innych szczegółów dotyczących tej techniki dowiedzą się uczestnicy niedzielnych warsztatów. Na koniec każdy będzie miał szansę wykonać własne dzieło inspirowane pracami mistrzów.

Liczba uczestników: 20 osób
Czas trwania spotkania: ok. 60 min
Koszt: 2 zł
Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zapisy: 516 141 960


Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Opór 1863. Podlasie w Powstaniu Styczniowym"
1 października 2023 r., godz. 13.00

Podczas zwiedzania wystawy jeden z kuratorów przybliży dzieje największego i najdłużej trwającego powstania narodowego czasów zaborów. Opowie również, jak przebiegały prace nad kreacją najnowszej ekspozycji prezentowanej w Muzeum Historycznym.

Wystawa "Opór 1863. Podlasie w Powstaniu Styczniowym" powstała z okazji mijającej w tym roku 160. rocznicy wybuchu zrywu niepodległościowego. Prezentuje udział mieszkańców Podlasia w toczonych wówczas walkach, aktywność ludności przy wspieraniu powstańców oraz represje, które miały miejsce na Podlasiu po powstaniu. Można na niej zobaczyć zabytki związane z walkami na Podlasiu, które zostały umieszczone w szerszym kontekście ziem polskich pod zaborem rosyjskim.

Prowadzanie: Paweł Okołot – historyk, kurator wystawy
Czas trwania: ok. 60 min
Koszt: 2 zł
Liczba uczestników: 25 osób
Obowiązują zapisy: 517 484 349


Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, ul. Świętojańska 17

30 września 2023 r., godz. 12.00 oraz 1 października 2023 r., godz. 12.00
Twarzą w twarz z Kopernikiem

Muzeum Rzeźby zaprasza na oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej. Oprócz opowieści o Alfonsie Karnym, szczególną uwagę poświęcimy jednemu z patronów 2023 roku – Mikołajowi Kopernikowi.

Bieżący rok przebiega pod patronatem Mikołaja Kopernika. Związane jest to z 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci astronoma. W Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego prezentowane są realizacje rzeźbiarskie przedstawiające wybitnego toruńskiego naukowca. W pierwszej części spotkania dowiemy się kim był Alfons Karny oraz w jakich materiałach wykonywał swoje rzeźby. Druga część poświęcona będzie postaci Mikołaja Kopernika. Przyjrzymy się rzeźbiarskim wizerunkom naukowca oraz poznamy najciekawsze fakty z jego życiorysu.

Czas trwania: ok. 60 min
Liczba uczestników: 30 osób
Koszt: 2 zł
Informacje: 509 336 862


Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2

1 października 2023 r., godz. 11.00
Poznaj Pałac Branickich w Choroszczy

Oprowadzanie po wnętrzach muzeum, podczas którego poznamy jego historię i dzieje.

Czy wiesz, że zarówno wystrój pałacu, jak i wyposażenie wnętrz nie zachowało się do dzisiaj? Pierwotne wyposażenie z czasów Branickich zostało rozprzedane po śmierci Izabeli Branickiej w 1808 roku, a późniejsze zaginęło podczas zawieruchy wojennej 1915 roku. Obecna ekspozycja muzealna jest wypadkową pomiędzy wyglądem XVIII i XIX-wiecznych wnętrz mieszkalnych, a wymogami wystawienniczymi. Z pierwotnego wyposażenia pałacu zachowały się płyty kominkowe z Gryfem Branickich i Ciołkiem Poniatowskich, które prezentowane są w dawnych apartamentach hetmanostwa. Tam też znajdują się portrety właścicieli rezydencji oraz osób z nimi związanych: królów Augusta III i Stanisława Augusta Poniatowskiego, oraz generała Stanisława Mokronowskiego. Zapraszamy wszystkich pasjonatów historii regionalnej i zabytków na oprowadzanie po pałacu w Choroszczy.

Koszt: 2 zł
Informacje: 509 336 795


Muzeum Ikon w Supraślu ul. Klasztorna 1

30 września 2023, godz. 10.00
"Ikona Narodzenia Bogarodzicy" – oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej

Spotkanie poświęcone ikonom przedstawiającym Narodzenie Matki Bożej. Na przykładzie zgromadzonych w kolekcji muzeum wizerunków, omówimy sposób ukazania święta i jego symbolikę zawartą w ikonie.

Ikonografia ikony Narodzenia Matki Bożej opiera się na tekstach apokryficznych. Centrum kompozycji stanowi wizerunek odpoczywającej św. Anny, w otoczeniu niewiast podających jej posiłek oraz scena ukazująca obmycie nowo narodzonego dziecka – maleńkiej Marii. Ikonografia święta obchodzonego 8 września, zawiera wiele odnośników do teologii i historii wydarzenia.

Prowadzenie: Katarzyna Skibińska
Liczba uczestników: 25 osób
Czas trwania: 60 min
Koszt: 2 zł
Obowiązuje rezerwacja: 509 336 829

1 października 2023, godz. 11.00
"POKROW – Ikona Opieki Matki Bożej" – oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej

Spotkanie poświęcone ikonografii maryjnej, a w szczególności wizerunkowi Opieki Matki Bożej "Pokrow". W trakcie oprowadzania będzie można zapoznać się z symboliką i rozbudowaną ikonografią przedstawienia.

Sposób opracowania tematu ikony należy do jednych z ciekawszych rozwiązań kompozycyjnych. Wielość scen oraz postaci buduje wyjątkową narrację wizerunku, odsyłającą do wizji św. Andrzeja Jurodiwyja, która miała miejsce w świątyni bizantyjskiej na Blachernach w Konstantynopolu. 14 października Cerkiew obchodzi święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy "Pokrow".

Prowadzenie: Anna Motowicka
Liczba uczestników: 25 osób
Czas trwania: 60 min
Koszt: 2 zł
Obowiązuje rezerwacja: 509 336 829


Muzeum w Tykocinie, ul. Kozia 2

29 września 2023, godz. 16.00
"Święto Sukkot" – słów kilka o plonach i kuczkach

Zapraszamy na fascynujące spotkanie, podczas którego poznamy tradycje żydowskiego święta Sukkot.

Święto Sukkot, zwane też świętem Szałasów, jest upamiętnieniem wyzwolenia Żydów z niewoli egipskiej i 40-letniej wędrówki do Ziemi Obiecanej. Sukkot to również czas dziękczynienia za zbiory plonów w okresie jesiennym. Charakterystycznym zwyczajem, praktykowanym podczas tego święta, jest budowanie symbolicznych szałasów w których, Żydzi spędzają siedem świątecznych dni spożywając przynajmniej jeden posiłek dziennie.
Podczas spotkania uczestnicy wysłuchają prelekcji o tradycji, symbolice i obyczajach związanych z Świętem Sukkot. Po wykładzie organizatorzy zaprezentują specjalnie przygotowane z tej okazji wnętrze szałasu tzw. "Kuczki".

Prowadzenie: Katarzyna Kurzyna
Miejsce: Wielka Synagoga w Tykocinie
Koszt: 2 zł
Informacje: 509 336 597


Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, ul. Mickiewicza 43

29 września, godz. 13.00
Konik malowany…– mój malarski projekt

Zapraszamy na zwiedzanie wystawy "Konik malowany", połączone z warsztatami malarskimi.

Koń, to główny motyw przewodni prezentowanej w Muzeum Obojga Narodów wystawy Pana Piotra Kozłowskiego "Konik malowany". Piękno i siłę tych właśnie zwierząt będą mogli Państwo dostrzec w pracach artysty. Podczas zwiedzania wystawy dowiedzą się również Państwo, dlaczego twórca uczynił konie tematem swoich dzieł. W części praktycznej uczestnicy namalują obraz z wykorzystaniem specjalnej płyty malarskiej oraz farb.

Liczba uczestników: 15 osób
Czas trwania spotkania: ok. 60 min
Koszt: 2 zł
Obowiązują zapisy: 509 336 841,
zapisy przyjmujemy do 27 września
Miejsce imprezy
Muzeum Podlaskie w Białymstoku

1733 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39