Wcześniejsze wyjazdy do sanatorium. Kto może z nich skorzystać?

2019.01.22 14:54
Bezpłatne leczenie uzdrowiskowe cieszy się niezmiennie sporym zainteresowaniem. W najbliższym czasie, bez wątpienia, nabierze ono na sile, ponieważ pojawiła się możliwość wcześniejszego wyjazdu. To ważne, bo kolejki są na ogół bardzo długie.
Wcześniejsze wyjazdy do sanatorium. Kto może z nich skorzystać?
Fot: pixabay.com

Kto może liczyć na wcześniejszy wyjazd?

Aktualnie czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe w Podlaskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia to około 21 miesięcy. Jednocześnie, co ważne, pacjenci, których skierowania zostały pozytywnie zakwalifikowane na leczenie uzdrowiskowe, mogą skorzystać z wcześniejszego wyjazdu. Oczywiście pod warunkiem, że nie korzystali z tej formy leczenia w ciągu ostatnich 18 miesięcy, z tzw. "zwrotów".

"Zwroty" są to skierowania, z których, z różnych przyczyn, nie mogli skorzystać inni pacjenci i zrezygnowali z wyjazdu, a termin rozpoczęcia leczenia jest krótszy niż 14 dni.

- Oczywiście, fakt dysponowania zwrotami nie jest w żaden sposób zależny od Funduszu,
a wynika jedynie z rezygnacji pacjentów z przyznanego leczenia. Dla wielu osób może być to rozwiązanie umożliwiające realizację swojego leczenia uzdrowiskowego w odpowiednim dla nich terminie i miejscu - zastrzega Rafał Tomaszczuk, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Informację o możliwości wcześniejszego wyjazdu można uzyskać w Podlaskim OW NFZ, osobiście lub telefonicznie, w dniach: poniedziałek w godz. 8.00-17.00, wtorek-piątek w godz. 8.00-16.00, pod numerami telefonu (85) 745-95 23, (85) 745-95-24.

Skierowanie i turnus

Sanatoria to opcja dla osób, które przebywają na zasiłku chorobowym, świadczeniu rehabilitacyjnym i rencie z tytułu czasowej niezdolności do pracy. Z turnusu skorzystać mogą również ci, którzy są ubezpieczeni w ZUS i istnieje zagrożenie, że stracą zdolność do pracy (np. zmagają się z chorobami narządów krążenia, ruchu, układu oddechowego, głosu, a także ze schorzeniami psychosomatycznymi bądź są po leczeniu onkologicznym raka piersi).

Po skierowanie trzeba udać się do lekarza pierwszego kontaktu. To on wypełnia odpowiedni wniosek. Jest też druga droga, dłuższa – pacjenci mogą zgłaszać się z wnioskami do dowolnej placówki ZUS. Muszą jednak pamiętać o dołączeniu kopii dokumentacji medycznej.

Turnus rehabilitacyjny trwa 24 dni. Może być realizowany w 2 formach: w trybie ambulatoryjnym (czyli w miejscu naszego zamieszkania przychodzenie na konkretne zabiegi) lub stacjonarnym (wyjazdowym). Osoba, która jest wysyłana do sanatorium (niezależnie od trybu), nie ponosi żadnych kosztów związanych ze swoją kuracją, pobytem i dojazdem do uzdrowiska. Wszystko finansuje ZUS.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1467 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39