1 stycznia przyszłego roku mija ostateczna data przekazania korekt dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Od stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mogą składać korekty dokumentów rozliczeniowych tylko w ciągu 5 lat.
- Od 2022 roku obowiązują nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA). Tylko do 1 stycznia 2024 r. przedsiębiorcy mają możliwość skorygowania dokumentów za okresy od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r., Natomiast za okresy od stycznia 2022 r. w ciągu 5 lat, liczonych od następnego dnia po terminie płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim.
Lepiej jednak nie odkładać złożenia dokumentów na ostatnią chwilę. Lepiej jest szybciej analizować zaświadczenia, by móc ewentualnie je poprawić.
- O możliwości korekty, jak również nieprzekraczalnym terminie przypominamy naszym klientom za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. 1 stycznia 2024 r. to ostateczna data na złożenie korekt dokumentów rozliczeniowych za okresy 1999-2021. Po tym terminie Zakład nie przyjmie dokumentów za ten okres - wyjaśnia Krupicka.
Od stycznia 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie przyjmował już korekt dokumentów rozliczeniowych za lata 1999-2021 i przedsiębiorcy powinni o tym pamiętać. Niemożliwe będzie już zmienienie stanu rozliczenia na koncie płatnika składek. Po upływie tego terminu korekty mogą być sporządzane tylko z urzędu przez ZUS i tylko na koncie ubezpieczonego. Trzeba przy tym mieć świadomość, że będą one wprowadzane tylko na podstawie prawomocnego wyroku sądu lub prawomocnej decyzji.
Przedstawiciele ZUS przypominają, że przedsiębiorcy mogą korzystać z pomocy, w przypadku weryfikacji dokumentów. W tym celu mogą dzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) – tel. 22 560-16-00, lub umówić się na e-wizytę w ZUS. Pomoc będzie także udzielana stacjonarnie w każdej placówce urzędu.
- Płatnicy, którzy składają dokumenty przez program Płatnik lub e-Płatnik mogą także zwrócić się z wnioskiem o udostępnienie plików KEDU z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które mają w swojej bazie danych - tłumaczy rzeczniczka ZUS.
24@bialystokonline.pl