Tradycyjnie to niedziela jest najintensywniejszym dniem Festiwalu Kultury Żydowskiej "Zachor". W tym roku odbywa się już XI edycja tej imprezy. Rozpoczęła się w sobotę od przedstawienia "Miriam", które odbyło się w Białostockim Teatrze Lalek, ale na następny dzień zaplanowano najwięcej atrakcji.
Wspaniale i różnorodnie
Już o 10.00 odbyło się oprowadzanie po żydowskim cmentarzu przy ul. Wschodniej, które prowadziła prof. Heidi Szpek-Idźkowski, na co dzień wykładająca na Central Washington University. O 15.00 natomiast rozpoczęła się część koncertowa. Na scenie rozstawionej na Rynku Kościuszki wystąpili m.in. Kapela Jankiela, Marcin Król i Michał Drewnowski, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Efim Chorny oraz Susan Ghergus czy Izabela Szafrańska wraz z Przemysławem Zalewskim. Mimo że wszystkie występy nawiązywały w jakiś sposób do kultury i muzyki żydowskiej, to miały one różnorodny klimat.
- Muzyka jest wspaniała. Dzisiaj w radiu nie usłyszymy tak wyjątkowych utworów, dlatego zawsze warto przyjść na "Zachor", żeby móc posłuchać czegoś tak pięknego - mówi pani Halina, która przysłuchiwała się koncertowi.
Poza samymi koncertami na Rynku, w ramach festiwalu odbyła się degustacja koszernego jedzenia, warsztaty taneczne oraz konkursy plastyczne dla dzieci.
Równolegle o godz. 19.00, w kościele św. Rocha rozpoczął się koncert organowy, podczas którego dwóch wybitnych organistów Matteo Imbruno oraz Marek Kulikowski, którzy zaprezentowali zebranym utwory z repertuaru takich wybitnych kompozytorów jak Felix Mendelssohn czy Peter Eben.
Dalej równie ciekawie
To jednak nie na niedzieli kończy się się festiwal. W poniedziałek o godz. 16.00 odbędzie się spacer śladami Samuela Pisara, który jest bohaterem tegorocznej edycji. Przypomnijmy, że ten urodzony w Białymstoku prawnik, zrobił wielką międzynarodową karierę, a za swoją działalność na rzecz dysydentów politycznych w krajach Europy Wschodniej i Chin był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.
Poza tym o 17.00 w Galerii im. Sleńdzińskich, przy ul. Legionowej 2, będzie można wysłuchać wykładu Anny Dodziuk z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie - "Czego możemy nauczyć się od biblijnych kobiet? Sara, Miriam, Estera, Ruth".
Dwie godziny później rozpocznie się natomiast koncert galowy pieśni sefardyjskich w Auli Magna Pałacu Branickich, podczas którego wystąpią Gerard Edery oraz Sebastian Wypych.
Cała impreza zakończy się we wtorek, koncertem galowym z udziałem Elizabeth Schwartz i Petera Stana z USA, który odbędzie się w Kinie Forum o godz. 19.00. O darmowe wejściówki na to wydarzenie można pytać w kasie kina. Wszystkie pozostałe wydarzenia są darmowe i nie mają ograniczeń jeśli chodzi o ilość uczestników.
Pełen program fesitwalu: XI Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk"
BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl