"Pysanky Oporu" to wspólne warsztaty zdobienia jaj – pisanek wielkanocnych, podczas których uczestnicy będą zdobić wydmuszki jaj kolorowymi barwnikami i woskiem. Jednak przede wszystkim będzie to przestrzeń na wspólne rozmowy o tradycji pysanek, która istnieje zarówno w Polsce jak i w Ukrainie.
Warsztaty będą pretekstem do wspólnie spędzonego czasu, poznania się. Warsztaty "Pysanky Oporu" są również okazją na kolektywne przepracowanie niektórych obrazów, emocji, wymiany doświadczeń podczas wspólnego spotkania. Będzie to swoisty pokoleniowy transfer pamięci traum wojennych.
Same pisanki czerpią z tradycji, ludowości i pamięci zbiorowej, organizatorom zależy, by wykonane Pysanky Oporu opowiadały też swoimi zdobieniami historię obecną, stanowiły zapis emocji bądź obrazów utrwalonych i umacniających się w życiach od 2014. Pysanky - od pysaty (писати), "pisać" - to surowe jajka wykonane metodą woskową. Wzory są "pisane" gorącym woskiem za pomocą główki szpilki lub specjalnego rylca zwanego pysachokiem (писачок), do którego przymocowany jest mały lejek mieszczący niewielką ilość płynnego wosku. Sztuka zdobienia jaj woskiem (batikiem) w kulturach słowiańskich sięga czasów aż przedchrześcijańskich.
Punktem wyjścia do przeniesienia doświadczenia wojny na zdobienia jaj, wzory pisanek inspirowane będą tradycją tkania dywanów afgańskich podczas najazdu Związku Radzieckiego na Afganistan w latach 70, tzw. war rugs. Tkane motywy wojenne stanowiły formę sprzeciwu wobec trwającej wojny afgańskiej, tzw. "radzieckiej zbrojnej interwencji w Afganistanie", która trwała od 25 grudnia 1979 do 15 lutego 1989 roku. Osoby, głównie kobiety zajmujące się rzemiosłem dywanów tkały wizerunki żołnierzy, czołgów, helikopterów, broni.
Warsztaty odbędą się w wybranych miejscach, świetlicach i domach kultury, instytucjach artystycznych i społecznych w Polsce, które zdecydują się wziąć udział w kolektywnym projekcie. Po zakończeniu cyklu warsztatów planowane jest zebranie wykonanych Pysanek, zrobienie kompleksowej dokumentacji każdej z nich oraz wystawienie ich na aukcję, z której pieniądze zostaną przekazane na wybraną wspólnie inicjatywę – pomoc Ukrainie. Przewidujemy ustalenie ceny wyjściowej Pysanky–cegiełki.
Autorką cyklu warsztatów jest artystka – Katarzyna Wojtczak, która pracuje na rzecz kobiet z Afganistanu będących w kryzysie uchodźczym w Grecji.
Warsztaty odbędą się w czwartek (14.04), w godz. 10:00-13:00 w Galerii Arsenał. W razie potrzeby warsztaty będą przedłużone.
Obowiązują zapisy! Wstęp wolny, materiały zapewnia organizator.
SZCZEGÓŁY I ZAPISY
anna.kulikowska@bialystokonline.pl