Od października przyjmowane będą zapisy na warsztaty, które nauczą komunikacji w zespołach, rozwiną samoświadomość, podniosą umiejętności przywódcze oraz wskażą sposoby rozwiązywania sytuacji kryzysowych. Tematy oparte zostały na szeroko rozumianej historii wojskowej i cywilnej Podlasia.
- Zajęcia prowadzone będą przez profesjonalnego trenera rozwoju osobistego oraz psychologa, obejmują cztery bloki tematyczne, w sumie szesnaście godzin - mówi koordynator projektu Marzena Pawelska.
Wstępne zajęcia nauczą poprawnej komunikacji. Kursanci dowiedzą się o roli jaką w kontaktach odgrywa wygląd zewnętrzny, postawa czy mimika. Uczestnicy będą mogli porównać polskie, niemieckie i rosyjskie mundury, przeanalizować różne zachowania na podstawie prezentowanych scen z kronik filmowych.
Drugi blok zajęć ma za zadanie ukształtować postawę lidera. Wskazać różnice pomiędzy przewodzeniem, a administrowaniem, zapoznać z zaletami świadomego przywództwa oraz pokazać mechanizmy utrudniające kierowanie zespołem.
Kolejnym krokiem będą ćwiczenia wskazujące rolę emocji i wartości w życiu człowieka. Pytaniem przewodnim będzie - czy mogą one pomagać czy przeszkadzać w osiągnięciu sukcesu. Uczestnicy warsztatów postarają się nazwać emocje towarzyszące kontaktom z innym ludźmi. Nauczą się je rozpoznawać i wykorzystywać własne atuty do podniesienia skuteczności swojej i zespołu.
Ostatnim punktem bloku będą zajęcia uczące jak radzić sobie w sytuacji kryzysowej. Uczestnicy poznają mechanizmy powstawania konfliktów i strategie ich rozwiązywania. Zapoznają się z różnymi sytuacjami i postarają się odpowiedzieć na pytanie dlaczego II wojna światowa musiała wybuchnąć i co z tego wynika dla relacji pracownik pracodawca.
Projekt Muzeum dla Firm wpisuje się w ofertę propozycji edukacyjnych Muzeum Wojska, która do tej pory skierowana była przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Najnowsza propozycja ma pokazać, że historia może bardzo dużo nauczyć współczesnego człowieka.
Zainteresowani warsztatami proszeni są o kontakt z Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego, pod numerem telefonu 85 741 64 49 lub pocztą elektroniczną mpawelska@mwb.com.pl.
ewelina.s@bialystokonline.pl