W sobotę może poprószyć śnieg
W stolicy województwa podlaskiego początek weekendu będzie mroźny i mokry. W ciągu dnia spodziewane są opady słabego śniegu. Ponadto przez większość soboty będzie pochmurno i szaro, a na przejaśnienia słoneczne raczej nie ma co liczyć.
W ciągu dnia termometry wskażą maksymalnie -1°C, choć odczuwalna będzie znacznie niższa. Nocą temperatura spadnie do -5°C.
Wiatr północny powieje ze średnią prędkością 25 km/h, w porywach do 50 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wyniesie 1026 hPa. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie.
Słońce wzeszło o godz. 7.07, a zajdzie o godz. 16.17. Długość dnia wyniesie 9 godzin i 10 minut, a noc potrwa 14 godzin i 50 minut.
4 lutego według kalendarza świąt nietypowych przypadają: Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem, Światowy Dzień Rzeźnika i Przemysłu Wędliniarskiego.
Niedziela bez opadów
W Białymstoku pierwsza niedziela lutego zapowiada się na mroźną, ale za to suchą - synoptycy nie prognozują opadów. Przez większość dnia na niebie dominować będzie umiarkowane zachmurzenie pokrywające od 50 do 60 proc. nieba. Słońce w pełnej okazałości poświeci natomiast przez 2 godziny. Wilgotność powietrza będzie na poziomie 64 proc.
Niedziela będzie znacznie mroźniejsza. Temperatura w ciągu dnia wyniesie -2°C, ale odczuwalna będzie na poziomie -7°C. Nocą termometry wskażą lokalnie -8°C.
Wiatr umiarkowany, powieje z północy ze średnią prędkością 18 km/h, w porywach do 40 km/h. Ciśnienie atmosferyczne sięgnie 1034 hPa. Biomet znów będzie niekorzystny.
5 lutego słońce wzejdzie o godz. 7.05, a zajdzie o godz. 16.19. Dzień potrwa 9 godzin i 14 minut, a długość nocy wyniesie 14.46.
Tego dnia według kalendarza świąt nietypowych obchodzimy Światowy Dzień Nutelli.
Przed nami druga pełnia w tym roku
Najbliższa pełnia Księżyca będzie miała miejsce już 5 lutego. Wówczas maksimum tego zjawiska wypadnie około godz. 19.30.
Miłośnicy nocnego nieba mogą jednak rozpocząć obserwację srebrnego globu już kilka godzin wcześniej. Wschód Księżyca nastąpi krótko przed godz. 16.00. Zjawisko to będzie widoczne na terenie całej Polski pod warunkiem sprzyjającej pogody. Chociaż pełnię można zobaczyć "gołym okiem", w celu obserwacji Księżyca w pełnej krasie, warto udać się do miejsc oddalonych od miejskich świateł.
Druga pełnia w roku zyskała aż dziesięć zwyczajowych nazw. Najczęściej określa się ją jednak jako Pełnię Śnieżnego Księżyca lub Głodną Pełnię Księżyca.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl