Niebezpieczeństwo w wodzie
Jak podkreślał wojewoda podlaski Andrzej Meyer, największym problemem w okresie letnim są utonięcia, które dotyczą także osób najmłodszych.
- Z reguły notujemy około kilkunastu utonięć w naszym województwie w każdym sezonie. Do dnia dzisiejszego utonęło ok. 9 osób – mówił wojewoda.
Podlaski Komendant Wojewódzki Policji inspektor Adam Petrycki uczulał także na miejsca kąpieli i kwestię alkoholu:
- Nie chcielibyśmy powtórzyć czarnej listy z roku 2014, w którym utonęło w naszym województwie aż 39 osób, z tego w okresie wakacyjnym – 26 osób. Większość utonięć spowodowanych jest spożywaniem alkoholu, ale także kąpaniem się w miejscach niedozwolonych. I to nad czym mocno ubolewamy – obojętność ludzi na dramat innych osób, które są w wodzie.
W wakacje 22 policjantów ma pełnić służbę na obszarach wodnych – będzie im do tego służyło 15 łodzi motorowych i quady. Według inspektora Adama Petryckiego, najbardziej niebezpieczne miejsca do kąpieli to, oprócz rzek i jezior, glinianki, żwirownie zalane wodą, a nawet stawy przydomowe, w których już w tym roku zginęły 2 osoby.
Zagrożenia podczas wyjazdów
Odpowiednie działania mają podjąć także Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny, straż pożarna, kuratorium oświaty oraz Podlaski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego. Będą to przede wszystkim akcje promocyjne i kontrole: budynków, w których mają zamieszkać zorganizowane grupy dzieci, sprzętów wodnych, żywienia, a także pojazdów przewożących dzieci oraz kierowców – szczególnie trzeźwości i czasu ich pracy.
- Ponad 150 dzieci rozpocznie wypoczynek letni, część z nich wyjedzie na wypoczynek zorganizowany. Apelujemy, by wysyłać dzieci do placówek zarejestrowanych. Można to sprawdzić w ogólnopolskiej bazie placówek na stronach kuratorium oświaty i ministerstwa edukacji – wyjaśniał Marek Frąckiewicz, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Białymstoku.
marta.a@bialystokonline.pl