Żonę króla Kserksesa - Esterę - wychował znienawidzony przez królewskiego ministra Hamana, Żyd Mardocheusz. By się go pozbyć, Haman wmówił władcy istnienie zagrożenia ze strony jego izraelskich poddanych, co spowodowało wydanie dekretu nakazującego zagładę Żydów w królestwie. Od tragedii uchroniła ich Estera - namówiła męża, by anulował rozporządzenie i przyzwolił na odwet na prześladowcach. W konsekwencji Haman i jego dziesięciu synów zawiśli na szubienicach.
Święto Purim ma charakter karnawałowy i chętnie obchodzą je nawet niereligijni Żydzi. Przebierają się w kostiumy i odgrywają przedstawienia oparte na historii Estery. W synagodze czytana jest Księga Estery, a ilekroć pada słowo "Haman" (ponad 50 razy!), zebrani tupią i hałasują. Spożywa się trójkątne słodkie bułeczki z makiem, zwane uszami Hamana, a obowiązkiem religijnym jest... pić alkohol aż do momentu, w którym nie będzie można rozróżnić okrzyków: "Niech będzie błogosławiony Mordechaj" i "Niech będzie przeklęty Haman".
W Tykocinie Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce przygotują w środę (7.03) obchody związane ze świętem Purim. W Wielkiej Synagodze zostanie przedstawiony na program artystyczny "Majn Sztejtełe Tykocin" w wykonaniu Danuty Stankiewicz i Henryka Rajfera. Ponadto zaplanowano wykład Jakuba Skrzypczaka "Święto Purim, czyli odwrócenie losów" i świąteczny poczęstunek.
Początek o godz. 18.00. Wstęp jest wolny.