W Supraślu odbyła się 13. już edycja Maratonów Kresowych. Warunki były ekstremalne

2024.07.05 06:57
W niedzielę (30 czerwca) w urokliwym Supraślu odbyły się kolarskie Maratony Kresowe. Na trudnej, interwałowej trasie zwyciężył ubiegłoroczny triumfator klasyfikacji generalnej cyklu Maratony Kresowe Wiktor Gindorowicz. Wśród kobiet najlepsza była zawodniczka z Litwy Kornelija Kertenyte.
Fot: Materiały organizatora

Supraśl na stałe wpisał się już w mapę kolarstwa MTB w Polsce za sprawą nie tylko
Maratonów Kresowych, ale także wielu innym zawodów, takich jak Puchar Polski MTB XCO.
Zawodnicy tegorocznej edycji Maratonów Kresowych mieli tu do pokonania malowniczą, aczkolwiek wymagającą, interwałową trasę wyścigu, którą wyznaczono w okolicy rezerwatu "Góry Krzemienne". Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że należy ona do najtrudniejszych w
cyklu. Pokonanie jej jest jednak równie męczące, co satysfakcjonujące.

W tym roku organizatorzy zdecydowali się na dołożenie kilku nowych odcinków ze stromymi
podjazdami. Zawodnicy musieli sprostać też wyjątkowo wymagającym warunkom atmosferycznym. W niedzielę (30 czerwca) temperatura powietrza wzrosła bowiem powyżej 30 stopni.

Zawodnicy, tradycyjnie już mieli do wyboru dystanse: Maraton (53
km), Półmaraton (30 km), FIT (17 km), MINI (8,7 km) oraz Mikro dla przedszkolaków. Jak podkreślają organizatorzy, w wyścigu dla najmłodszych kolarzy nie są ważne lokaty, ale dobra zabawa. Dzięki sponsorowi każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i upominek.

Faworyt nie zawiódł!

O godzinie 12:30 wystartowali zawodnicy dystansów Maraton (53 km) i Półmaraton (30
km). Ze względu na rozgrywane równolegle Mistrzostwa Polski XCO na linii startu maratonów zabrakło kilku czołowych zawodników. Zdecydowanym faworytem do wygranej był Wiktor Gindorowicz (Milsport Team). Najlepszy zawodnik klasyfikacji generalnej Maratonów Kresowych w ubiegłym sezonie nie zawiódł. Zwyciężył z przewagą ponad minuty nad Marcinem Zawadzkim (Rosti MTB Team). Na najniższym stopniu podium stanął Adam
Mandziak (GKK Peleton Okszów).

Na Półmaratonie, podobnie jak rok temu, najszybszy był Dawid Bojarczak (AGR Podlasie).
W przekonywujący sposób wygrał finisz z Adamem Rękasem (GKK Peleton Okszów). Trzeci
na mecie Krystian Kalinowski (AGR Podlasie) stracił do tej dwójki dwadzieścia sekund.

Pod nieobecność Nikoli Glinieckiej, najlepsza okazała się Litwinka Kornelija Kertenyte
(RealBean.eu). Po raz piąty w sezonie drugie miejsce zajęła Magdalena Sokół (Milsport
Team), zaś na najniższym stopniu podium stanęła Barbara Torebko (M2 MTB WASILKÓW)
Na trudnej rundzie dystansu FIT liczącej blisko 16,3 km zwyciężył z przewagą liczącą blisko
trzy minuty Mikołaj Pyżewski (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach). Wśród pań wygrała
Oliwia Brylińska (MTB Suwałki).

Dystans Mini dedykowany dla dzieci w wieku 7-12 lat zdominowali pływacy ze szkółki UKS JUVENIA ISWIM Białystok. Wśród chłopców wygrał Antoni Sawicki, zaś wśród dziewczynek Antonina Chłodowska. Oczywiście UKS JUVENIA ISWIM Białystok był najlepszy także w klasyfikacji drużynowej tego dystansu.
Współorganizatorami wyścigu było Centrum Kultury i Rekreacji i Gmina Supraśl. Impreza
uzyskała wsparcie Starostwa Powiatowego w Białymstoku oraz Ministerstwa Sportu i
Turystyki. Sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, Garmin, producent rowerów
Author, Fenwick’s, Domni.pl oraz Dobre Sklepy Rowerowe.

Kolejne wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędzie się na Wasilkowie. Więcej informacji na