W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw w jednostkach policji, sądach, prokuraturach i instytucjach pomocowych organizowane są dyżury specjalistów z rożnych dziedzin.
W Białymstoku w godzinach od 12 do 14, do najbliższej soboty, będzie działał mobilny punkt informacyjny. Na Rynku Kościuszki dyżurować będą policjanci prewencji, ruchu drogowego i dochodzeniowo-śledczy, do których zgłaszać się można w sprawie informacji o prawach ofiar przestępstw.
Motywem przewodnim tegorocznej akcji informacyjnej jest apel o reakcję społeczną. Im więcej wsparcia otrzymają pokrzywdzeni, tym efektywniejsze będą toczące się procedury prawne.
- Jeśli stała ci się krzywda - ktoś cię okradł, pobił, napadł, zastraszał - zgłoś to! To normalne, że się wstydzisz, boisz się, ale ważne jest, byś pokonał obawy i zgłosił to. Wtedy jest szansa, że sprawca nie pozostanie bezkarny - apeluje policja.
Każdy (bez względu na wiek, płeć, rasę, narodowość) może złożyć zawiadomienie o przestępstwie do policji lub prokuratury pisemnie, telefonicznie i osobiście, również anonimowo. Każda informacja jest sprawdzana. Niepełnoletni mogą uzyskać pomoc pod bezpłatnym telefonem zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 lub 116 123 - dla osób przeżywających kryzys emocjonalny.