W Polskę rusza pierwszy Naukobus. Szkoły mogą się zgłaszać

2016.12.29 10:44
Ma dotrzeć nawet do 100 tys. dzieci ze wsi i miast poniżej 130 tys. mieszkańców. Naukobus to nowoczesne laboratorium mobilne, które ma pomóc w wyrównywaniu szans edukacyjnych.
W Polskę rusza pierwszy Naukobus. Szkoły mogą się zgłaszać
Fot: www.nauka.gov.pl

Mobilna wystawa pokaże ponad 20 eksponatów, które można dotknąć i przetestować. To sposób na dotarcie do uczniów ze wsi, miast i miasteczek, gdzie dostęp do takich form edukacji jest zdecydowanie trudniejszy.

Poprzez połączenie nauki i zabawy dzieci przeprowadzą doświadczenia z zakresu fizyki, będą poznawać tajniki ludzkiego organizmu czy wykorzystywać matematykę w praktyce. To wszystko pod okiem animatorów z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

W 2017 r. Naukobus ma odwiedzić około 200 szkół w całym kraju, obejmując swoim zasięgiem niemal 100 tys. uczniów, a także ich rodziców. Przybędzie do wsi i miast do 130 tys. mieszkańców. To ważny krok w kierunku wyrównywania szans edukacyjnych.

Mobilna wystawa to kolejny program, obok Uniwersytetu Młodego Odkrywcy i wsparcia dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku, realizowany w ramach społecznej odpowiedzialności ujętej w tzw. strategii Gowina dla nauki i szkolnictwa wyższego. Przewidywany budżet w pierwszym roku trwania programu wynosi 2,5 mln zł. Planowane jest stopniowe zwiększanie zasięgu wystaw w kolejnych latach.

Warunkiem udziału w programie jest zapewnienie noclegu dla 3 animatorów Centrum Nauki Kopernik, wyżywienia oraz pomocy 4 dorosłych osób przy rozstawianiu i pakowaniu wystawy. Pozostałe wymaganie określone są w umowie, którą szkoła jest zobowiązana podpisać przed udziałem.

Zgłoszenia do programu Naukobus są przyjmowane obecnie na adres naukobus@nauka.gov.pl.

W treści maila muszą znaleźć się dane: nazwa szkoły, rodzaj szkoły, miejscowość, gmina, powiat, województwo, ogólna liczba uczniów w szkole, liczba uczniów na poszczególnych poziomach, czy podczas wizyty będą brali udział uczniowie z innych szkół, a także dodatkowe informacje o szkole, które uzasadniałyby wyjazd.

Organizatorzy podkreślają, że ze względu na ograniczenia, przy wyborze szkół będą brane pod uwagę m.in. kryteria geograficzne (chodzi o dotarcie z programem do jak największej liczby powiatów i gmin), a także dodatkowe informacje wskazane przez szkołę.

Od drugiej połowy stycznia zgłoszenia do programu będą przyjmowane przez specjalny serwis internetowy.

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

1617 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39