W ostatnich latach problem suszy w Polsce zdecydowanie się nasilił. Wszystko przez zmiany klimatu, które w okresie wiosenno-letnim skutkują wyższymi temperaturami i przede wszystkim zdecydowanym zmniejszeniem ilości opadów.
Spółka Skarbu Państwa Wody Polskie prowadzi konsultacje społeczne dotyczące pierwszego w Polsce planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS).
Dokument PPSS zawiera pogłębioną analizę zjawiska suszy w Polsce oraz konkretne wskazania, jak zwiększyć zasoby wodne zarówno w skali całego regionu, jak i na poziomie indywidualnym - w gospodarstwie rolnym czy domowym.
Ryzyko susz mniejsze w naszym regionie
Spotkania odbywają się w 15 miastach w Polsce. W środę (6.11) przedstawiciele Wód Polskich oraz eksperci opracowujący PPSS odwiedzili Białystok. W trakcie konferencji były prezentowane szczegóły planu przeciwdziałania skutkom suszy.
- Obszar działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku jest szczególnie bogaty w wody – wszak to Kraina Tysiąca Jezior. Problemy, z jakimi borykają się np. województwa Polski centralnej albo Kujaw i Pomorza oraz zadania, jakie tam są do wykonania, tu mają inny charakter – mówił Przemysław Daca, prezes PGW Wody Polskie.
Wśród 5 zadań inwestycyjnych wyszczególnionych w PPSS tylko jedno dotyczy budowy zbiornika retencyjnego. Pozostałe to przeglądy i remonty istniejących urządzeń wodnych. Specyfikę regionu dobrze oddają mapy PPSS dostępne na stronie www.konsultacjesusza.pl Zagrożenie suszą rolniczą w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim (tereny zagrożone występowaniem suszy rolniczej w tych województwach obejmują odpowiednio ok. 30% i ponad 40% ich obszaru) jest relatywnie mniejsze niż np. w centralnej Polsce. Umiarkowanym zagrożeniem jest dla regionu susza hydrologiczna.
– Jednak przy długotrwałych okresach bez opadów nawet najbardziej zasobne w wodę rzeki i jeziora reagują obniżeniem zwierciadła wody – dodał prezes Daca.
Przede wszystkim ograniczać skutki
Według projektu PPSS działania w tym regionie powinny skupiać się przede wszystkim na ograniczaniu skutków suszy poprzez spowolnienie lub zatrzymanie na obszarach użytkowanych rolniczo spływu wód powierzchniowych (m.in. ograniczanie erozji gleby, bezorkowy system upraw, zadarnianie i zalesianie terenów nachylonych pow. 20%); tworzenie zadrzewień śródpolnych, tworzenie lub odtworzenie śródpolnych oczek wodnych i mokradeł; zwiększanie mikroretencji na terenie gospodarstw rolnych oraz na terenach miejskich (oczka wodne, małe stawy odbierające wodę z dachów i powierzchni utwardzonych).
Osobna kategoria przedsięwzięć to szczegółowo opisane w projekcie PPSS dobre praktyki w rolnictwie (m.in. oszczędne gospodarowanie wodą, zwiększanie zawartości próchnicy w glebie, dostosowanie rodzaju upraw do warunków glebowych, wodnych i klimatycznych). Jak podkreśla PGW WP, realizacja tych zasad zmniejszy nie tylko wielkości poboru wód, ale przyczyni się do obniżenia strat w plonowaniu roślin uprawnych oraz wygeneruje oszczędności w wydatkach rolników.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl