Po rozmowie, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki przekazał, że trwają prace nad wygospodarowaniem funduszy europejskich na przygotowanie docelowych miejsc zamieszkania dla uchodźców, którzy przybędą do naszego regionu. Ma być to kwota sięgająca 17-18 mln zł. Jak dodał, pieniądze będzie można przeznaczyć również na inne działania np. opiekuńcze, czy porady prawne. Wszystkie fundusze mają być rozdysponowywane we współpracy z podlaskimi samorządami.
Marszałek zaproponował stworzenie infolinii dla osób, które chciałyby udzielać pomocy uciekającym przed konfliktem Ukraińcom. Taka infolinia działa już w m.in. Suwałkach. Rozmawiano też o projektach ustaw dotyczących finansowania pobytu uchodźców wojennych przez państwo. Jak mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski obecnie trwają prace legislacyjne w tej kwestii.
Wojewoda poinformował, że na chwilę obecną na terenie województwa podlaskiego przebywa ok. tysiąca uchodźców z Ukrainy.
Z kolei Artur Kosicki przekazał, że budynek suwalskiej spółki "Ares" ma być wkrótce przekształcony w miejsca pobytu uchodźców. Obiekt musi jeszcze zostać wyremontowany i dostosowany do ich potrzeb. Z kolei w środę (9.03) marszałek odwiedził Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji (WOSiR) Szelment (powiat suwalski), w którym już zapewniono schronienie ok. 50 uchodźcom z Ukrainy. To 19 matek z dziećmi, z których najstarsze ma 16 lat, a najmłodsze rok. Ukraińcy pochodzą z okolic Charkowa. Otrzymali nie tylko nocleg i wyżywienie, ale także konsultacje lekarskie oraz pomoc psychologa.
"Przekazaliśmy im podarunki, dzieci otrzymały przybory plastyczne i zabawki, które umilą im tu spędzany czas. Dziękuję prezesowi Szelmentu Danielowi Racisowi za dobrze zorganizowaną opiekę nad naszymi gośćmi" - napisał marszałek Artur Kosicki.
Ponadto województwo podlaskie prowadzi zbiórkę sprzętu medycznego i strażackiego dla służb ratunkowych na Ukrainie. Dostarczy je spółka PKS Nova, która przewozi również uchodźców z granicy. W minioną sobotę (5.03) zostali przetransportowani uchodźcy z niepełnosprawnościami do ośrodka w Krzyżewie.
Przypominamy, od 25 lutego w hali dworca kolejowego PKP w Białymstoku (ul. Kolejowa 9) całodobowo działa punkt informacyjny, który dotąd pomógł już 400 osobom. Uchodźcy z Ukrainy mogą w nim otrzymać informacje dotyczące zakwaterowania w miejscach zorganizowanych przez wojewodę podlaskiego we współpracy z samorządami, legalizacji pobytu, możliwej pomocy materialnej i żywieniowej. W punkcie działa również całodobowa infolinia - tel. 603 660 052.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl