Kontrakt Terytorialny to umowa między rządem i samorządem województwa, która wskazuje cele rozwojowe regionu, jego najważniejsze potrzeby, sposób ich realizacji i finansowania. Oprócz środków unijnych uwzględnia także środki krajowe. Kontrakt został podpisany 27 września 2014 r., a pierwsze zmiany wprowadzono w aneksie nr 1 – 11 sierpnia 2015 r.
Ostatnio (30 maja) podpisano drugi aneks. Ujęto w nim 7 projektów. Mowa m.in. o rewitalizacji Świętej Góry Grabarki, rewaloryzacji Klasztoru Męskiego Zwiastowania NMP w Supraślu, przebudowie zabytkowej Hali Targowej w Łomży, modernizacji Teatru Dramatycznego w Białymstoku czy remoncie obiektów zabytkowych na potrzeby utworzenia Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach. Inne "dopisane" przedsięwzięcia dotyczą rozwoju klastrów energii, elektronicznych usług administracji publicznej w naszym województwie oraz aktywizowania społeczności lokalnych.
- Termin realizacji inwestycji zależy od wielu czynników, m.in. dobrego przygotowania projektu przez podmioty odpowiedzialne, złożenia wniosku o wsparcie finansowe (np. do wskazanego programu operacyjnego), podpisania umowy, wyłonienia wykonawcy itd. - wyjaśnia Urszula Arter, rzecznik prasowy marszałka woj. podlaskiego.
Natomiast wiele przedsięwzięć, wynikających zarówno z kontraktu, jak i pierwszego aneksu, jest w trakcie realizacji. W niektórych przypadkach prowadzone są prace (np. budowany jest odcinek drogi wojewódzkiej Kleosin – Markowszczyzna czy zachodnia część obwodnicy miejskiej Białegostoku), w innych – szykowane są przetargi (np. w sprawie budowy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku). W przypadku kolejnych podpisane zostały umowy i przyznano dofinansowanie (np. na rozwój białostockiej komunikacji miejskiej z Programu Polska Wschodnia). Poza tym wiele projektów oczekuje na ocenę w programach, wspieranych z funduszy europejskich (np. przedsięwzięcia dotyczące sieci ciepłowniczych i chłodniczych).
dorota.marianska@bialystokonline.pl