13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił, że w Polsce - na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego - zostanie wprowadzony stan wojenny. W tym roku przypada 35. rocznica tego smutnego wydarzenia. Z tej okazji w Białymstoku zaplanowano kilka różnych wydarzeń.
W piątek (9.12) odbyła się uroczystość wręczenia opozycjonistom medali "Chwała niepokornym". Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski nadał odznaczenia prawie 80 osobom, które aktywnie włączały się w działalność opozycyjną – wśród nagrodzonych znalazły się takie postacie jak dr Tadeusz Borowski-Beszta - założyciel białostockiego hospicjum, Marek Kietliński – dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku, radny Zbigniew Brożek cyz Oleg Łatyszonek - białoruski działacz społeczny i pracownik UwB.
- Ta uroczystość jest zorganizowana dla ludzi, którzy 35 lat temu podjęli walkę i swoją postawą przeciw totalitaryzmowi i złu zaświadczyli, że Solidarność żyje – mówił Krzysztof Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych, Represjonowanych w Białymstoku.
Odznaczony został również Stanisław Marczuk, ówczesny szef białostockiej Solidarności:
- Solidarność to przede wszystkim wielki ruch społeczny, który doprowadził do Polski wolnej i niepodległej. Pod sztandarem związku zawodowego, ponieważ to była najlepsza forma. Pod symbolem NZZ Solidarność udało się dokonać tego dzieła. Stan wojenny był szczególnym okresem. Mi, jako przewodniczącemu, przypadła misja obrony związku, bo to ślubowałem - mówił.
Dalsza część obchodów rocznicowych odbędzie się 13 grudnia. Od godz. 10.00 w sali konferencyjnej urzędu wojewódzkiego trwać będzie konferencja popularnonaukowa "Stan wojenny – spojrzenie po 35 latach". Później - o godz. 18.00 - odbędzie się msza święta w kościele pw. Św. Rocha, po której pochód przemaszeruje ul. Lipową i Rynkiem Kościuszki pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl