Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci
Nie tracące na "popularności" oszustwa telefoniczne, fałszywe sklepy internetowe czy złośliwe oprogramowanie ransomware - cyberprzestępcy nie siedzą z założonymi rękoma i nieustannie szukają nowych sposobów na uzyskanie korzyści finansowych kosztem użytkowników internetu. Czy wiesz, na co warto zwracać uwagę i jak wyjść ze starcia z przestępcami obronną ręką? Podpowiedzią może być kampania Interpolu, Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji i Państwowego Instytutu Badawczego NASK: "Bądź czujny, bądź sceptyczny, bądź bezpieczny – międzynarodowa akcja bezpieczeństwa cyfrowego".
Z racji na trwającą wciąż pandemię, na celowniku cyberprzestępców znalazły się głównie artykuły medyczne. Maseczki i środki ochrony osobistej, zaczęły pojawiać się w sprzedaży na fałszywych stronach internetowych. Osoby, które nie mogły dostać tych rzeczy w sklepach, zaczęły zamawiać je z różnych stron w sieci, a w efekcie nie otrzymywały zakupionych przedmiotów, a ich pieniądze przepadały.
Podobny mechanizm, czyli kiedy przestępcy obiecują ofiarom poszukiwane towary, przyjmują płatność i później nagle znikają, można połączyć z każdym innym produktem, m.in. odzieżą czy elektroniką.
Zasada ograniczonego zaufania
Tylko ostrożność i dokładne weryfikowanie informacji, i kontaktów w internecie, jest szansą na ograniczenie cyberprzestępcom zdobycia dostępu do zawartości naszych urządzeń elektronicznych, a za ich pośrednictwem do naszych kont bankowych, kont w portalach społecznościowych czy skrzynek poczty elektronicznej.
Jak uniknąć zainfekowania swojego telefonu, bądź komputera? M.in:
- przeglądając internet, nie klikaj w podejrzane linki, wyskakujące okienka (pop-up), okna dialogowe ani podejrzane reklamy,
- nie otwieraj załączników i nie klikaj linków w nieoczekiwanych lub podejrzanych mailach czy smsach,
- aktualizuj oprogramowanie i system operacyjny. Nie wyłączaj automatycznych aktualizacji,
- pobieraj tylko oficjalne wersje oprogramowania z zaufanych witryn,
- korzystaj z oprogramowania antywirusowego i zapory sieciowej i na bieżąco je aktualizuj.
paulina.gorska@bialystokonline.pl