Magistrat chce pomóc turystom lepiej poznać Białystok. W tym celu, już w ubiegłym roku, uruchomił Multimedialne Centrum Informacji Turystycznej.
- Znajduje się ono w 5 miejscach: Galerii Sleńdzińskich, w bramie Pałacu Branickich, obu "studniach" przy Pałacu oraz w Muzeum Wojska – mówiła Renata Przygodzka, zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialna za promocję.
Przygodzka podała, że w poprzednim sezonie Centrum odwiedziło 2300 turystów zagranicznych: z Niemiec, Francji, Białorusi, Rosji, USA, a nawet Chin.
W tym roku do Centrum dołącza nowy punkt w Galerii Sleńdzińskich (Legionowa 2). Tam można obejrzeć film-slideshow powstały dzięki udostępnionym zdjęciom pasjonatów przeszłości Białegostoku.
Od XIX w. przez okres I wojny światowej, międzywojnie, II wojnę światową i czasy późniejsze film pokazuje Rynek Kościuszki oraz przyległe do niego obiekty: ratusz, kościół NMP, neogotycką farę, kamienice, klasztor z 1769 r., budynek przytułku (potem szpitala, kina Świat, teatru miejskiego i ostatecznie kina TON). Nie zabrakło obrazów ukazujących wojenne zniszczenia sięgające 80% i, często nieudaną, powojenną odbudowę budynków przy rynkowych pierzejach.
Całość jest wyświetlana na dużym ekranie w technice 3D. Przed obejrzeniem 20-minutowego filmu dostaniemy specjalne okulary.
Monika Kamińska, szefowa Biura Promocji Miasta poinformowała, że grupy zorganizowane mogą zobaczyć go we wtorki o godz. 14, 15 i 16 oraz w środy o godz. 10, 11, i 12 bądź po wcześniejszym umówieniu się. Dla indywidualnych zwiedzających będzie wyświetlany w niedziele o godz. 13 i 16.
Części Multimedialnego Centrum Informacji Turystycznej przy Pałacu Branickich będą czynne codziennie, już od przyszłego poniedziałku (29.04), w godz. 10-18. Ich obsługa mieści się w bramie, ale punkty są samoobsługowe. Wejścia do tzw. studni są otwarte, w nich można obejrzeć stare fotografie Białegostoku czy wysłuchać postaci czytających wspomnienia Ryszarda Kaczorowskiego bądź Bencjona Rabinowicza. Są też multimedialne mapy pokazujące, jak zmieniało się miasto, odsłuchy i telewizory z filmami promocyjnymi. Do zobaczenia są również znaleziska archeologiczne z terenu pałacu oraz stroje Izabeli i Jana Klemensa Branickich. W bramie można wspiąć się zaś na wieżę zegarową.
ewelina.s@bialystokonline.pl