W Białymstoku powstanie pierwszy ogród deszczowy i nowe parki kieszonkowe

2021.07.07 18:38
W środę (7.07) prezydent Tadeusz Truskolaski zapowiedział, że już za kilka miesięcy na mapie miasta powstaną dwa parki kieszonkowe. Jeden z nich będzie dość niezwykły, ponieważ znajdzie się w nim pierwszy w mieście ogród deszczowy.
W Białymstoku powstanie pierwszy ogród deszczowy i nowe parki kieszonkowe
Fot: Malwina Witkowska

Park z ogrodem deszczowym

Niedługo na mapie Białegostoku pojawią się nowe parki kieszonkowe. Jeden z nich znajdzie się na Nowym Mieście, a drugi na osiedlu Białostoczek - a dokładniej vis a vis jednostki Straży Pożarnej.

- Powstanie przy ul. gen. Andersa i to z naszej inicjatywy, ponieważ w tej chwili teren jest nieuporządkowany i dziki. Chcemy jednak zapewnić, że wszystkie drzewa pozostaną a teren zostanie w całości wykorzystany - informuje prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski.

Nowością, którą miasto zrealizuje na terenie parku, to pierwszy w Białymstoku miejski ogród deszczowy, który będzie miał kształt nieregularnej plamy, przypominającej rabatę.

- Będzie to miejsce zbierające deszczówkę do wykorzystania na inne cele, a jednocześnie z roślinami oczyszczającymi wodę - zapowiada prezydent.

Zastosowanie warstw filtrujących wraz z odpowiednią roślinnością spowoduje, że ogród deszczowy stanie się mini oczyszczalnią wód.

- Myślę, że będzie to pierwszy, ale i nie ostatni taki ogród, ponieważ tego typu projekty planujemy budować w następnych latach. Ogród deszczowy oprócz walorów estetycznych, ma również walory zagospodarowania wód opadowych, co jest ważne w tych czasach, gdy zmienia się klimat, gdy miasta są zalewane gwałtownymi deszczami. Ogród pomoże unormować stosunki wodne - zapewnia dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Andrzej Karolski.

W konsultacjach udział wzięli mieszkańcy

Do 5 lutego trwały konsultacje z mieszkańcami, którzy złożyli 12 wniosków z własnymi sugestiami i propozycjami. Jedną z nich było ustawienie ekranów akustycznych wzdłuż ul. Andersa, dlatego pojawią się zielone ekrany w formie wysokich metalowych trejaży porośniętych pnączami ozdobnymi, które będą chroniły przed hałasem.

- Będzie łąka, polana, na której będzie można rozłożyć koc i się poopalać. Ciek wodny o którym wspominano wcześniej jest dosyć czysty, więc będzie można z tej wody korzystać. Będzie także oświetlenie, ale ze światłem skierowanym w dół, by nie dezorientować zwierząt m.in. nietoperzy czy sów - dodaje Andrzej Karolski.

Na terenie parku istniejąca zieleń zostanie zachowana i uporządkowana. Miasto ma w planach posadzenie dodatkowych drzew oraz krzewów liściastych. Ponadto wytyczone zostaną ciągi pieszo-rowerowe oraz piesze alejki, które wykonane zostaną z materiałów przepuszczalnych. Wśród elementów małej architektury pojawią się huśtawki, ławki, stojaki rowerowe, pojemniki na śmieci oraz ławka z przewijakiem.

- Przy ul. Andersa jest osiedle, które na przestrzeni lat rozwinęło się. Mam nadzieję, że mieszkańcy z zadowoleniem przyjmą park, jako nowe miejsce do wypoczynku - mówi prezydent.

Projekt z Budżetu Obywatelskiego

Drugi park kieszonkowy powstanie na Nowym Mieście.

- Będzie to park realizowany z inicjatywy mieszkańców, a dokładniej z Budżetu Obywatelskiego 2021. Nie będę mówił o kosztach, dlatego że jesteśmy przed przetargami, więc nie wiemy jakie będą koszty - stwierdza prezydent.

Podobnie, jak w przypadku pierwszego parku, przetargi na realizację odbędą się w formule "zaprojektuj i wybuduj", a zostaną ogłoszone jeszcze w tym tygodniu.

Park na Nowym Mieście zajmie powierzchnię 0,38 ha. Powstanie tam mały plac zabaw, ścieżki, a także łąka kwietna. Jednym z ciekawszym jego elementów będzie żywa altana.

Parki kieszonkowe to publicznie dostępne przestrzenie miejskie o niewielkich rozmiarach. Ich główną zaletą jest zagospodarowanie, które ma umożliwiać mieszkańcom różne formy wypoczynku na świeżym powietrzu oraz w bliskim kontakcie z zielenią. Pierwszy park kieszonkowy przy ul. Parkowej w Białymstoku został oddany do użytku we wrześniu 2020 r.

Zakończenie obu inwestycji planowane jest na 15 grudnia.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1434 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39