Ulice Piotrkowska i Ryska w centrum, a także Św. Andrzeja Boboli i Antoniuk Fabryczny - tu powstaną ryneczki osiedlowe. Zlokalizowane będą na działkach miejskich, w dogodnych lokalizacjach, w sąsiedztwie marketów.
- Białostoczanie bardzo chętnie robią tam zakupy i kupują produkty regionalne, ale też to, co wyprodukują lokalni producenci, nasi działkowcy - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Robert Jóźwiak.
W czwartek miasto ogłosiło przetarg na dzierżawę terenu, gdzie mają powstać nowe bazarki. Działki mają wielkość od 429 do 2 714 m2. Chętni mogą wynająć powierzchnie zaczynające się od 100 m2. Cena wywoławcza za każdy metr, w zależności od usytuowania działki, wynosi od 10,50 do 17,50 zł.
- Te miejsca nie będą uciążliwe dla mieszkańców - zapewnia Andrzej Ostrowski, dyrektor Zarządu Mienia Komunalnego w Białymstoku. - Ryneczki będą działać rano, po południu będą sprzątane, nie będzie po nich śladu.
Wszystkie stoiska mają być tymczasowe, tak by codziennie można było je złożyć. ZMK nie przewiduje jakiegoś specjalnego przygotowania terenu (w tej chwili są to trawniki). Ostrowski informuje, że przetarg wyłoni administratora, który odpowie za całą organizację handlu, to do niego będą zgłaszać się handlarze. Zarządca określi m.in. godziny otwarcia ryneczków i towary, jakie na nich będą sprzedawane. Miasto nie ogranicza, że muszą być to tylko produkty spożywcze, ale nie chce też, by były to np. meble.
- Rynek zweryfikuje, czy te ryneczki są potrzebne - mówi Ostrowski.
Bazarek na podobnej zasadzie działa od 2014 r. przy ul. Witosa na Słonecznym Stoku. Tam się przyjął. Inne tego typu miejsca, jak np. przy ul. Gajowej czy ul. Mieszka, funkcjonują na terenach spółdzielni mieszkaniowych.
Aby przystąpić do przetargu na dzierżawę terenu pod bazarki, należy wpłacić wadium. Oferty będzie przyjmował Zarządu Mienia Komunalnego do 17 marca.
ewelina.s@bialystokonline.pl