W Białymstoku odkryto fundamenty XVIII-wiecznej opery

2014.08.13 00:00
Archeolodzy z Muzeum Podlaskiego, prowadzący wykopaliska w ogrodach Branickich, odnaleźli fundamenty XVIII-wiecznego opernhaus, czyli opery przy rezydencji największego białostockiego hetmana.
W Białymstoku odkryto fundamenty XVIII-wiecznej opery
Fot: Urząd Miejski w Białymstoku

Archeologom udało się wykopać ceglany fundament opernhaus (prawdopodobnie narożnik budynku) oraz fragment posadzki z cegły. Wśród gruzu znaleziono również liczne odłamki dachówki. Białostocki opernhaus wybudowano w 1763 r., za czasów hetmana Jana Klemensa Branickiego. Był to jeden z najbardziej znanych opernhaus w Polsce. W operze odbyło się ok. 230 premier, a wśród nich "Krakowiacy i górale" Wojciecha Bogusławskiego. Budynek rozebrano ok. 1840 r.

Jak poinformował na swojej stronie internetowej białostocki magistrat, archeolodzy będą prowadzili badania wzdłuż ściany bocznej operhausu w poszukiwaniu linii fundamentów tej ściany. Zaś po odnalezieniu reliktów ściany bocznej będą szukali bocznego wejścia do teatru oraz fundamentów dwóch murowanych arkad i trzech drewnianych przypór.

Prace wykopaliskowe przy opernhaus potrwają do końca tygodnia, a następnie archeolodzy zbadają okolice fosy. Białostoccy badacze będą jeszcze szukali m.in. wejścia do ogrodu dolnego i linii brzegowej kanału przy Pałacu Branickich. Wyniki tych prac pomogą przy tworzeniu specyfikacji przetargowej na dokumentację wykonawczą rewaloryzacji ogrodu dolnego.

W 2013 r. podczas wykopalisk archeologicznych w ogrodach odkryto m.in. fundamenty XVIII-wiecznego Pawilonu nad Kanałem oraz pozostałości po rzeźbach, które miały zdobić most nad kanałem.

Od kilku lat trwa rewitalizacja barokowego Pałacu Branickich. Do tej pory przywrócono oryginalny wygląd dziedzińca wstępnego oraz odtworzono fontanny, Pawilon pod Orłem i ustawiono po renowacji rzeźby w alejach.

Tegoroczne wykopaliska archeologiczne, zlecone przez urząd miejski to kolejny etap przygotowań do dalszej rewaloryzacji całego zespołu ogrodu Branickich. Ogród wchodzi w skład mienia miasta, ale pałac należy do Uniwersytetu Medycznego.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1853 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39