Na początku 2020 roku powinno zostać otwarte białostockie centrum nauki. Powstanie ono na stadionie miejskim, gdzie zajmie powierzchnię 3,2 tys. m2, z czego 600 m2 przypadnie na Strefę Młodego Odkrywcy dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat.
Obejmie ona 4 laboratoria oraz wiele eksponatów, które mają bawić i uczyć. Wystawa główna to natomiast 2,6 tys. m2, gdzie znajdzie się ponad 100 stanowisk doświadczalnych. Będzie tam kilka obszarów tematycznych: poznanie i wiedza, poznaj swoje ciało, technika, świat budownictwa, energia wody itp.
Jedna nazwa, trzech zwycięzców
Jednak do niedawna nie miało ono swojej nazwy docelowej. Mówiło się o nim "Białostockie Centrum Kopernik" albo "Białostockie Centrum Popularyzacji Nauki". W końcu jednak Białostocki Park Naukowo-Technologiczny postanowił ogłosić konkurs na nazwę. Propozycje można było składać do 4 lutego.
6 lutego natomiast w BPN-T zebrała się kapituła konkursu, w skład której wchodzili:
- Anna Prokop - Account Manager w agencji White Bits,
- Maciej Sawicki - Creative Concept Designer w agencji White Bits,
- Jakub Sosnowski – Copywriter, Specjalista ds. social media,
- Magdalena Sykulska-Solecka – Pracownia Mays,
- Anna Daszuta-Zalewska – Dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego,
- Katarzyna Kaczyńska - Główny Specjalista w Dziale Rozwoju do spraw opracowania i wdrożenia oferty edukacyjnej powstającego centrum popularyzacji nauki w Białostockim Parku Naukowo–Technologicznym,
- Paweł Turel – p.o. Kierownika Działu Promocji w Białostockim Parku Naukowo–Technologicznym,
- Katarzyna Rawska – Dział Promocji Białostockiego Parku Naukowo–Technologicznego.
- Dobra nazwa powinna przede wszystkim doskonale brzmieć, szybko zapadać w pamięci odbiorcy, a także opowiadać o produkcie, usłudze lub miejscu. Krótko mówiąc, musi mieć to "coś". Mnóstwo takich nazw spłynęło na konkurs ogłoszony przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Jestem pozytywnie zaskoczony wysokim poziomem propozycji na nazwę centrum popularyzacji nauki. Wśród nich znalazło się tak wiele ciekawych zgłoszeń, które postawiły jury przed trudnym wyborem. Po ponad dwugodzinnych obradach udało nam się wybrać najlepszą propozycję – mówił Jakub Sosnowski z kapituły.
Ostatecznie, z ponad 600 propozycji, kapituła jednogłośnie wybrał nazwę centrum popularyzacji nauki. Została nią propozycja "Epi-Centrum Nauki", którą w podobnej formie zgłosiły trzy osoby:
- Alex Jabłoński: Epicentrum
- Ryszard Bluma: Kuźnia Młodego Rozumu "Epicentrum"
- Michał Knopik: EPI-CENTRUM - Edukacja Przyszłość Innowacje
Wszyscy trzej pomysłodawcy zostali nagrodzeni robotami Photon. Kolejne 6 osób, w nagrodę za zgłoszone propozycje, zostało zaproszonych na uroczyste otwarcie placówki.
Niedługo projekt
Jeśli chodzi o realizację inwestycji, to 31 grudnia zostało wydane pozwolenie na budowę, a właściwie na zmianę przeznaczenia pomieszczeń na stadionie. Prace projektowe mają się zakończyć do końca lutego, a prace ekspozycyjne mają potrwać do końca tego roku. Przygotowane są już wstępne rozwiązania.
- Projektanci starali się utrzymać klimat industrialny, inspirowali się motywami architektonicznymi, które występują w naszym regionie. Zaproponowane materiały, które miałyby zostać użyte, także są charakterystyczne dla naszego regionu – mówi Anna Daszuta-Zalewska.
Wykonawcą jest firma Trias AVI. Koszty to ponad 24 mln zł, ale miasto otrzyma ponad 17 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl