Kobiety z cukrzycą wymagają szczególnej opieki w czasie ciąży, ale też w czasie przygotowywania się do niej. Niewyrównanie cukrzycy u każdego chorego z cukrzycą typu 1 powoduje, że zwiększa się ryzyko powikłań charakterystycznych dla cukrzycy, takich jak pogorszenie wzroku (w skrajnych przypadkach ślepota) czy zaburzenie pracy nerek (zagrożone koniecznością dializ). Te przewlekłe powikłania mogą mieć charakter nieodwracalny.
Nieodpowiednio leczona cukrzyca oraz wysokie wartości glikemii w okresie koncepcji i w pierwszych tygodniach ciąży zwiększają ryzyko poronienia, a także wystąpienia u dziecka wrodzonych wad.
Z kolei hiperglikemia w późniejszym okresie ciąży jest powodem zwiększenia ryzyka powikłań okołoporodowych zarówno dla matki, jak i dziecka. Wzrasta też ryzyko przedwczesnego porodu, zagrożenia śmiercią okołoporodową czy urodzenia martwego płodu. Makrosomia natomiast stanowi zagrożenie dla dziecka w postaci wystąpienia przedłużającego się porodu, niedotlenienia dziecka, a w przyszłości rozwoju otyłości u dziecka.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku informuje, że zainteresowane kobiety z cukrzycą, pragnące przygotować się do ciąży lub też będące w pierwszych jej tygodniach, które nie mogą sobie pozwolić na samodzielny zakup sprzętu, mogą skorzystać z możliwości bezpłatnego wypożyczenia pompy insulinowej. Muszą w tym celu skontaktować się z Poradnią Diabetologiczną (dr hab. Beata Talejko, dr med. Barbara Zarzycka, trener pompowy Krystyna Popławska) pod nr. tel. 85 746 85 50.
Taka możliwość jest także w NZOZ Specjalistycznym Ośrodku Internistyczno-Diabetologicznym przy ul. Zamenhofa 10/20.
USK informuje, że zestawy infuzyjne do pomp w okresie ciąży są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Program realizowany jest przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
monika.zysk@bialystokonline.pl