Dariusz Paczkowski jest twórcą murali, aktywistą i działaczem społecznym. Jego twórczość powinna być dobrze znana mieszkańcom Białegostoku, ponieważ jest odpowiedzialny chociażby za malowidło "Utkany wielokulturowością", przy al. Piłsudskiego 19, lub wizerunek Władysława Sikorskiego na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 20, przy ul. Leśnej 30.
Monika Krajewska jest natomiast artystką i edukatorką, której prace były wielokrotnie wystawiane w kraju oraz za granicą. Jest autorką albumów fotograficznych poświęconych cmentarzom żydowskim oraz publikacji, w których zajmuje się analizą symboliki płaskorzeźb na macewach. Jej twórczość obejmują również wycinanki i kolaże, inspirowane dawnym żydowskim rzemiosłem wycinania, a także symboliką i tekstami związanymi z judaizmem.
Najnowszy mural w naszym mieście będzie miał nazwę "Nadzieja". Będzie przedstawiał menorę, czyli siedmioramienny świecznik, oraz ptaki, oba będące ważnymi symbolami w tradycji żydowskiej, oznaczającymi źródło światła i ludzką duszę.
Warto zaznaczyć, że mural jest inspirowany wyciętym tekstem w języku jidysz, pochodzącym ze znanej pieśni "Zol szojn kumen di geule" autorstwa Szmerke Kaczergińskiego. Był on poetą uczestniczącym w życiu kulturalnym przedwojennego Wilna oraz aktywnym członkiem ruchu oporu w getcie wileńskim. Jego dziełem była również antologia pieśni z getta wileńskiego i partyzantki.
Mural znajdzie się na ścianie budynku Młodzieżowego Domu Kultury, usytuowanym przy ul. Żabiej. To miejsce ma szczególną historię, ponieważ to właśnie tam toczyły się wydarzenia powstańcze.
Odsłonięcie muralu jest zaplanowane na 9 sierpnia.
Więcej informacji: Odsłonięcie muralu "Nadzieja"
24@bialystokonline.pl