Otyłość polskich uczniów jest dużym problemem
Najwięcej uczniów mających nadwagę jest w województwach: mazowieckim – 32%, łódzkim – 29,8% oraz lubelskim - 24,6%. Jak podaje Instytut Żywności i Żywienia, średnia w całym kraju wynosi 22,3%.
Otyłość jest też nazywana epidemią XXI wieku. Około 80% osób, które w dzieciństwie miały nadwagę, zmaga się z nią także w życiu dorosłym. Problem ten jest przyczyną m.in. cukrzycy, nadciśnienia. Osoby mające nadprogramowe kilogramy wielokrotnie izolują się od społeczeństwa i mają obniżone poczucie własnej wartości.
Badania wskazują, iż przyczyną nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży jest dodatni bilans energetyczny. Oznacza to, że do organizmu wraz z pożywieniem dostarczana jest zbyt duża wartość energetyczna, w stosunku do jej wydatkowania.
Uczniowie większą część dnia spędzają w szkole. Jak informują specjaliści z zakresu żywienia, podczas pobytu w placówce dzieci i młodzież powinni zjeść przynajmniej jeden posiłek, a w przypadku dłuższego pobytu - nawet dwa. Jest to zgodne z jedną z zasad racjonalnego odżywiania, która mówi, że uczniowie powinni w ciągu całego dnia spożyć 5 prawidłowo zbilansowanych posiłków. Większość niestety zamiast posiłku zjada podczas przerw między lekcjami słodycze.
Automaty i sklepiki ze zdrową żywnością
Od 1 września w sklepikach szkolnych będzie można kupić tylko zdrową żywność (zobacz: Co będzie ze szkolnymi sklepikami?)
To nie koniec zmian. Powstał też projekt Zdrowe Kieszonkowe, propagujący zdrowe odżywianie się wśród dzieci i młodzieży. Na terenie szkół mają stanąć specjalne automaty z wartościowymi przekąskami. Płatność odbywa się bezgotówkowo, za pomocą dedykowanych do projektu kart płatniczych lub breloków. To umożliwia m.in. ustalanie dziennych limitów wydatków bądź też blokowanie wybranych produktów do zakupów (np. ze wskazań medycznych). System jest hermetyczny, czyli nie akceptuje innych kart i całkowicie bezpieczny. Uczniowie posługując się kartami i brelokami do płatności zbliżeniowych uczą się też posługiwania nowymi technologiami oraz gospodarowania finansami.
Projekt powstał i koordynowany jest w Białymstoku. Siedziba operatora projektu znajduje się w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. Inicjatywa ma zasięg ogólnopolski, jednak w pierwszej kolejności będzie wdrażana w województwie mazowieckim i podlaskim. Pierwsze automaty ze zdrową żywnością pojawią się w szkołach już we wrześniu tego roku.
W ślad za zapewnieniem uczniom zdrowych przekąsek prowadzone będą również działania edukacyjne oraz wsparcie dzieci z rodzin najuboższych poprzez finansowanie im doładowań kart i breloków.
justyna.f@bialystokonline.pl