Przy ul. Podleśnej, pod batutą Wojciecha Semeraua-Siemianowskiego wraz z Orkiestrą i Chórem OiFP ćwiczą soliści: Marta Ankowiak - Zuzia, Leszek Skrla - Marcin, Roman Chumakin - Serwacy, Maciej Nerkowski - Stanisław, Krzysztof Szyfman - Bartłomiej.
"Verbum nobile" to tytuł jednoaktowej opery Stanisława Moniuszki do libretta Jana Chęcińskiego, uważanej przez krytyków za dojrzały przykład polskiej opery komicznej. Na letniej scenie OiFP melomani usłyszą wersję koncertową dzieła, zapowiadającą premierę na deskach OiFP.
"Verbum nobile" to uroczy staropolski obrazek obyczajowy, o lekkiej formie i treści, a zarazem celnie i z humorem podnoszący uczucia narodowe.
Dwaj szlachcice, pan Serwacy i pan Marcin, dają sobie verbum nobile, czyli słowo honoru, że ich dzieci pobiorą się, gdy dorosną. Zanim dojdzie do szczęśliwego finału, bohaterów czeka wiele perypetii, a verbum nobile szlachciców wystawione będzie na próby, które nie aż tak trudno dadzą się pokonać.
- "Verbum nobile" jest sielanką nie wieśniaczą, a dworkową, prostą jak sielanka, a charakterystyczną w muzyce, jak życie w dawnych naszych modrzewiowych dworkach - pisały gazety po premierze, podkreślając umiejętność twórców w odmalowywaniu kolorytu kontuszowych czasów i przeszłości szlacheckiej z jej dawnymi wartościami.
Koncert odbędzie w sobotę (5 września) w amfiteatrze przy ul. Odeskiej 1.
anna.d@bialystokonline.pl