UwB szuka chętnych do badań empirycznych. Każdemu zapłaci

2021.04.07 12:18
W jakim stopniu możemy kontrolować swój umysł? Od czego zależy, jak skutecznie sterujemy własnymi myślami? Zbada to psycholożka z UwB, która szuka 250 chętnych osób do przeprowadzenia płatnego badania.
UwB szuka chętnych do badań empirycznych. Każdemu zapłaci
Fot: Malwina Witkowska

Kandydaci poszukiwani

Psycholożka mgr Aneta Niczyporuk z Katedry Logiki, Kognitywistyki i Filozofii Nauki na Uniwersytecie w Białymstoku (UwB) szuka chętnych do udziału w doświadczeniach empirycznych. Naukowo zajmuje się zagadnieniami związanymi z kontrolą umysłu.

- W tym konkretnym projekcie zajmuję się intruzjami, czyli niechcianymi myślami. Są one doświadczeniem powszechnym, znanym niemal każdemu z nas. Najmocniej jednak dotykają osoby cierpiące na pewne zaburzenia psychiczne, takie jak zaburzenia obsesyjno-kompulsywne czy zaburzenia po stresie traumatycznym. Chcę zbadać, czy możemy tłumić niechciane myśli, a jeśli tak, to od czego zależy ta umiejętność – wyjaśnia mgr Aneta Niczyporuk.

Niektórych studentów już przetestowano

Jak podkreśla badaczka, w sumie do projektu potrzebnych jest ok. 250 osób - studentów lub pełnoletnich uczniów. Pierwsza grupa uczestników badania ma już za sobą, byli to studenci z Instytutu Filozofii UwB.

- Udział w doświadczeniu polega na rozwiązaniu specjalnych zadań komputerowych, skoncentrowanych na procesach poznawczych. Nie mogę zdradzić zbyt wiele, bo wtedy osoby testowane podchodziłyby do testu z określonym nastawieniem i nie reagowałyby spontanicznie, a zależy mi właśnie na ich reakcjach na różne bodźce. Generalnie w zadaniach chodzi przede wszystkim o sterowanie uwagą i decydowanie o tym, o czym będziemy myśleć – tłumaczy Aneta Niczyporuk.

Badanie jest płatne

Chętni kandydaci będą mogli przysłużyć się nauce, a przy okazji trochę zarobić. Każdy uczestnik na badaniu spędzi ok. 4 godzin, będą dwa spotkania po mniej więcej 2 godziny każde. Organizatorzy podkreślają, że spotkanie odbędzie się w pełnym reżimie sanitarnym - podczas doświadczenia w sali obecny jest tylko badany oraz osoba nadzorująca prawidłowy przebieg badania.

Spotkanie odbędzie się w Instytucie Filozofii UwB przy placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów 1. Dla każdego uczestnika, który zgodzi się na udział w projekcie, przewidziane jest wynagrodzenie – 73 zł brutto za całe badanie.

Aby się zgłosić trzeba wypełnić: internetowy formularz.

Badanie to kolejny etap realizacji projektu, na który młoda badaczka zdobyła w 2019 r. grant z Narodowego Centrum Nauki w wysokości ponad 155 tys. zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1521 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39